Dobré noviny
Vedci ukončili misiu modulu Philae, ktorý pristál na kométe
TASR
TASR

Vedci ukončili misiu modulu Philae, ktorý pristál na kométe

Naposledy sa vedcom podarilo s modulom spojiť 9. júla 2015. Celkovo s ním komunikovali viac ako 60 hodín.

Francúzsky prezident Francois Hollande sa spolu s vedcom Francisom Rocardom pozerajú na modul Philae. Foto: TASR/AP
 

Kolín nad Rýnom 12. februára (TASR) - Misia pristávacieho robotického modulu Philae, ktorý bol súčasťou vesmírnej sondy Rosetta a 12. novembra 2014 pristál na kométe 67P/Čuriumov-Gerasimenko, sa definitívne skončila. Oznámilo to dnes Nemecké centrum pre letectvo a kozmonautiku (DLR).

"Šance, že Philae opäť nadviaže kontakt s naším tímom v riadiacom centre DLR, sú bohužiaľ takmer nulové, preto už ani neposielame žiadne príkazy," citovala agentúra DPA projektového manažéra DLR Stephana Ulameca.

Podľa neho modul nemá dostatok energie a jeho elektronika príliš vychladla, takže zariadenie prešlo do režimu večného spánku.

Modul letel ku kométe na palube sondy Rosetta desať rokov. Pristátie sa celkom nevydarilo, pretože po svojom oddelení sa nevysunula kotva a Philae sa niekoľkokrát odrazil od povrchu kométy, pričom skončil na mieste, kde bol nedostatok slnečného žiarenia potrebného pre nabíjanie batérií. Po pristátí na kométe došla modulu po takmer 50 hodinách energia.

Naposledy sa vedcom podarilo s modulom spojiť 9. júla 2015. Celkovo s ním komunikovali viac ako 60 hodín.

Materská sonda Rosetta bude až do septembra vykonávať vedecké merania na obežnej dráhe okolo kométy. Následne sa aj ona pokúsi pristáť na jej povrchu.

Odborníci sú napriek tomu s misiou spokojní. "Nebolo to len prvýkrát, čo modul pristál na povrchu kométy, ale sme tiež získali fascinujúce údaje, s ktorými môžeme pracovať mnoho rokov," povedala šéfka DLR Pascale Ehrenfreundová.

Už ste čítali?