Malý domček celé roky ukrýval úžasné tajomstvo. Počkajte, až nazriete dnu!
Mária Dobrodenková
Mária Dobrodenková

Malý domček celé roky ukrýval úžasné tajomstvo. Počkajte, až nazriete dnu!

Stopy pôvodných majiteľov sa stratili a dodnes sa celkom presne nevie, kedy a za akých okolností domček natrvalo opustili.

— Foto: reprofoto tojenapad.sk

Nevie sa presne, ako skončil príbeh pôvodných majiteľov tejto oregonskej chalúpky, avšak podľa zistení historikov vieme, že koncom 19. storočia dokončili práce na tejto čarovnej stavbe. Jej exteriér zdobia ručne vyrezávané viktoriánske ornamenty a klenotom je aj precízne zhotovená mahagónová strešná krytina.

Vkus pôvodných majiteľov odrážal nie len vyberaný štýl, ale aj rozmar jednej epochy, charakterizovanej najmä tým, že každú kúsok nábytku musel byť dokonalý - dotiahnutý do najmenšieho detailu. A práve to sa odzrkadlilo na neuveriteľne zachovalom historickom interiéry, ktorý celé roky ukrýval poklady, o ktorých okolitý svet nemal ani tušenie. Vo vnútri bolo v nepoškodenom stave všetko – od závesu v kúpeľni až po kuchynské nástroje, či veľkolepé drôtené kreslá na terasu, ktoré majitelia pravdepodobne využívali vždy, keď im vrtošivé oregonské počasie doprialo zopár lúčov slnka. Akoby sa zub času tomuto miestu zázračne vyhýbal.

Podľa vnútorného zariadenia boli majitelia vášniví cestovatelia, ktorí do interiéru zakomponovali viacero prvkov vidieckeho francúzskeho štýlu a talianskej elegancie. Navyše, vo vnútri sa našli viaceré hodnotné artefakty z rôznych kútov sveta, ktoré rokmi nadobudli veľkú historickú hodnotu. Domček bola pravdepodobne najskôr bez elektrickej energie, ale tá bola do stavby neskôr zavedená. Mohli sa tak konečne rozsvietiť zdobené kryštálové lustre, ktoré samozrejme nemohli chýbať v kuchyni ani v kúpeľni.

Stopy pôvodných majiteľov sa však stratili a dodnes sa celkom presne nevie, kedy a za akých okolností domček natrvalo opustili. Historikom sa podarilo načrtnúť matnú líniu obyvateľov tohoto miesta, avšak k jasným zisteniam zatiaľ nedospeli. Domček po rokoch pripadol do rúk mesta, ktoré ho vydražilo za necelých 400 000 dolárov. Dnes už má úchvatná nehnuteľnosť nového majiteľa, ktorý sa zaviazal zachovať každý detail v interiéry ako aj exteriéri tohto domu. Jedinými jeho zásahmi boli drobné opravy, ktoré boli po mnohých rokoch doslova nutnosťou.

Veríme, že nový majiteľ svoj záväzok dodrží, pretože meniť niečo na tomto úžasnom kúsku histórie by bolo doslova hriechom. Čo poviete? :-)

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…