Polícia zatkla popredných predstaviteľov Nitrianského kraja
SITA
SITA

Polícia zatkla popredných predstaviteľov Nitrianského kraja

Polícia vyšetruje machinácie pri verejnom obstarávaní a dražbe. Jedným zo zadržaných je aj vicežupan Vladislav Borík, ktorý sa v piatok vzdal členstva v Smere.

BRATISLAVA 25. mája – Nitriansky samosprávny kraj a jeho čelní predstavitelia majú na krku škandál.

Úrad boja proti korupcii uskutočnil zásahovú akciu v súvislosti s prípadom trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe v Nitrianskom kraji.

"Verejné obstarávania sa týkajú zákazky, ktorá súvisela s výberom zhotoviteľa na novú budovu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Išlo o niekoľko obstarávaní, ktoré sú naviazané na toto hlavné obstarávanie," informoval na piatkovej tlačovej besede policajný prezident Tibor Gašpar.

Vyšetrovatelia odboru boja proti korupcii západ predviedli sedem osôb, traja z nich sú zamestnancami samosprávneho kraja. Medzi obvinenými je riaditeľ župného úradu, podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja a vedúca oddelenia pre verejné obstarávanie. Obvineným hrozí sedem až dvanásť rokov za mrežami, jednej osobe hrozí šesť mesiacov až tri roky. "Dve osoby by už mali byť prepustené zo zadržania, vzhľadom na to, že spolupracujú s políciou pri dokazovaní tohto trestného činu," doplnil Gašpar s tým, že o najbližšej budúcnosti ďalších piatich osôb sa práve rozhoduje.

V súťaži bol určený víťaz

Trestný čin bol podľa Gašpara spáchaný vlani, a to od marca až do septembra, keď sa uskutočňovali verejné obstarávania. Tri boli s hodnotou zákazky do 30-tisíc eur. Prvá zákazka sa týkala obstarávania externého obstarávateľa, ktorý mal vybrať zhotoviteľa tejto stavby a dve sa týkali výberu stavebných dozorov, ktoré mali vykonávať stavebný dozor nad vykonávateľom stavby.

"Trestná činnosť spočívala v tom, že bol koordinovaným spôsobom medzi zástupcom obstarávateľa a súťažiacimi firmami vopred určený víťaz," doplnil Gašpar.

K ovplyvneniu súťaže došlo podľa policajného šéfa aj v prípade obstarávania právneho poradcu pre súdne spory, ktoré rieši Nitriansky samosprávny kraj. "Tiež tam došlo k ovplyvneniu súťaže v prospech vopred vybraného uchádzača," dodal Gašpar.

Ako poznamenal, polícia má v rukách dostatok dôkazov. "Dokonca aj niečo naviac," uzavrel s tým, že polícia možno vďaka nazbieraným dôkazom bude môcť odhaliť aj ďalšie konania.

Nitriansky vicežupan Vladislav Borík sa dnes na vlastnú žiadosť vzdal členstva v strane Smer-SD, aby svojimi súkromnými záležitosťami nepoškodzoval meno strany. "Súčasne sa na vlastnú žiadosť vzdal aj funkcie nitrianskeho vicežupana," informovala Ľubica Končalová z tlačového odboru strany Smer.

Smer s ním počítal ako s budúcim županom

Hovorca Nitrianskeho župana Milana Belicu (Smer-SD) Stanislav Katrinec sa k téme vyjadriť nechcel. Povedal, že nemá zatiaľ k prípadu dostatok informácií a odporučil médiá na políciu. Belica svoj mobil nezdvíhal. Nitriansky samosprávny kraj má troch podpredsedov. Okrem Boríka, nominanta Smeru-SD, sú podžupanmi Ladislav Kollár z SDKÚ-DS a Ladislav Marenčák z KDH.

Borík je na tomto poste od septembra 2010, vo funkcii nahradil predošlú nominantku vlastnej strany Ľubicu Burdovú, ktorú poslanci odvolali. Predtým pôsobil ako vedúci služobného úradu na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, bol prednostom Krajského úradu životného prostredia v Nitre a tiež štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva.

So 42-ročným Boríkom strana Smer-SD podľa kuloárnych informácií počítala aj ako s kandidátom na župana v najbližších voľbách do VÚC. Nitriansky krajský predseda Smeru-SD Tibor Glenda pre sme.sk povedal, že s Boríkom sa mu zatiaľ nepodarilo skontaktovať a dopredu nechce robiť žiadne politické

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…