Banskobystrickú latku vyhrala Nigérijčanka Amataová: Je to skvelé
TASR
TASR

Banskobystrickú latku vyhrala Nigérijčanka Amataová: Je to skvelé

Z dvojice Sloveniek skončila lepšie Tatiana Dunajská, ktorá si výkonom 180 cm vytvorila nové osobné maximum.

Na 22. ročníku Banskobystrickej latky, populárneho výškarského mítingu pod strechou, zvíťazila Nigérijčanka Doreen Amataová (na snímkeuprostred), ktorá ako jediná zdolala 193 cm. Druhá skončila Švédka Sofie Skoogová (vpravo), tretia Češka Michaela Hrubá (vľavo). V Banskej Bystrici 4. februára 2016. Foto: TASR - Branislav Račko
 

Banská Bystrica 4. februára (TASR) - Na 22. ročníku Banskobystrickej latky, populárneho výškarského mítingu pod strechou, zvíťazila Nigérijčanka Doreen Amataová, ktorá ako jediná zdolala latku vo výške 193 cm a pokúšala sa aj o najlepší svetový výkon roka 198 cm. Z dvojice Sloveniek skončila lepšie Tatiana Dunajská, ktorá si výkonom 180 cm vytvorila nové osobné maximum.

Amataová vynechala 170 i 175 cm a na prvý pokus sa prehupla cez základ 180 a aj 185 cm. Na ďalšej latke o tri centimetre vyššie potrebovala síce dva pokusy, no potom na rozdiel od súperiek už nezaváhala. Výkonom 193 cm si zabezpečila olympijskú miestenku a zároveň vytvorila aj nový národný rekord Nigérie. Keď už bolo jasné, že vyhrá, posunula si latku do výšky 198 cm v snahe utvoriť najlepší výkon sezóny a zároveň aj africký halový rekord, no to sa jej už nepodarilo. Napriek tomu bola so svojou premiérou v Banskej Bystrici spokojná. "Som spokojná, mám miestenku na olympiádu a vyhrala som. Bolo to tu super, dobre sa mi skákalo a užívala som si to," povedal víťazka pre TASR.

V závere súťaže jej robili partnerky už len Švédka Sofie Skoogová a Češka Michaela Hrubá, no ani jedna z nich na tri pokusy neprekonala 193 cm. Z druhej priečky sa na základe počtu nevydarených pokusov tešila Severanka, ktorá si výkonom 191 cm na prvý skok vytvorila nový osobný rekord v hale. Hrubá potrebovala na 191 cm tri pokusy. "O podujatí mi hovoril Stefan a mal pravdu, bolo to tu super. Diváci boli úžasní a neustál povzbudzovali," povedala Skoogová, zverenkyňa štvornásobného víťaza v hale na Štiavničkách Stefana Holma.

"So 191 cm som veľmi spokojná. Aj na 193 som išla celkom dobre. Verím, že najbližšie sa to ešte zlepší. Ale som rada, nečakala som, že na začiatku sezóny budem skákať takto dobre," povedala Hrubá.

Viac sa čakalo od líderky svetových tabuliek Airine Palšytéovej. Litovčanke preteky nevyšli podľa predstáv a obsadila až delené deviate miesto spolu s Dunajskou za výkon 180 cm. V tomto roku pritom už zdolala 197 cm. "Vôbec neviem, čo sa stalo. Asi to nebol môj večer, pretože v rozcvičke som v pohode zdolala 185 cm na prvý pokus. No keď prišla súťaž, necítila som sa tak dobre. Možno to bol iba jeden z tých dní, keď vám to jednoducho nejde. Doma si pozriem video a uvidím, čo treba napraviť," povedala favoritka.

Na rozdiel od nej bola Dunajská so svojím výkonom spokojná. "Bolo to skvelé, spravila som osobný rekord po dlhom čase. Je to super. Môj cieľ bolo skočiť 180, aby som potvrdila, že tu nie som náhodou," vyznala sa po pretekoch.

Druhá Slovenka v jedenásťčlennom štartovom poli Katarína Kuštárová sa podelila o posledné miesto s Ebbou Jungmarkovou zo Švédka. Ani jedna z nich nezdolala 175 cm.

výsledky:

1. Doreen Amataová (Nigéria) 193

2. Sofie Skoogová (Švéd.) 191

3. Michaela Hrubá (ČR) 191

4. Isobel Pooleyová (V.Brit.) a Levern Spencerová (Bah.) obe 188

6. Julia Levčenková (Ukr.) 188

7. Morgan Lakeová (V.Brit.) 188

8. Iryna Herašenková (Ukr.) 185

9. Tatiana DUNAJSKÁ (SR) a Airine Palšytéová (Lit.) obe 180

11. Katarína KUŠTÁROVÁ (SR) a Ebba Jungmarková (Švéd.) obe 170

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…