Ruskí futbalisti zdolali Česko rozdielom triedy 4:1
SITA
SITA

Rusi sa po prvom hracom dni usadili na čele tabuľky A-skupiny, na druhej pozícii sú domáci Poliaci spoločne Grékmi.

Zľava: Ruský futbalista Roman Širokov v súboji s českým brankárom Petrom Čechom počas zápasu ME v Poľsku a na Ukrajine. Foto: SITA/APVROCLAV 8. júna - Futbalisti Ruska zvíťazili v piatkovom stretnutí v základnej A-skupine na XIV. majstrovstvách Európy nad Čechmi jednoznačne 4:1.

Skóre duelu na Mestskom štadióne vo Vroclave otvoril Alan Dzagojev v 15. min. O deväť minút neskôr zvýšil náskok "zbornej" Roman Širokov.

Na 1:2 z pohľadu Čechov znížil v úvode druhého polčasu záložník nemeckého Wolfsburgu Václav Pilař.

Zverenci holandského trénera Dicka Advocaata pridali ešte ďalšie dva presné zásahy, keď skórovali Alan Dzagojev a striedajúci Roman Pavľučenko.

Rusi sa po prvom hracom dni usadili na čele tabuľky A-skupiny, na druhej pozícii sú domáci Poliaci spoločne Grékmi. Ich piatkový vzájomný zápas sa skončil nerozhodným výsledkom 1:1. Česi sú bez bodu štvrtí.

Výsledok - piatok:

A-skupina (Vroclav/Poľ.):

Rusko - Česko 4:1 (2:0)

Góly: 15. a 79. Dzagojev, 24. Širokov, 82. Pavľučenko - 52. Pilař, bez kariet, rozhodovali: Webb - Mullarkey, Kirkup (všetci Angl.)

Zostavy:

Rusko: Malafejev - Aňukov, A. Berezuckij, Ignaševič, Žirkov - Širokov, Denisov, Zyrianov - Dzagojev (85. Kokorin), Keržakov (73. Pavľučenko), Aršavin

Česko: P. Čech - Gebre Selassie, R. Hubník, Sivok, Michal Kadlec - Plašil, Jiráček (76. Petržela) - Pilař, Rosický, Rezek (46. Hübschman) - Baroš (85. Lafata)

I. polčas

Český futbalový útočník Jan Rezek (vľavo) v súboji o loptu s ruským hráčom Alexander Aňukovom počas zápasu ME v Poľsku a na Ukrajine. Foto: SITA/APV úvodnej desaťminútovke mali viac z hry prekvapujúco Česi, ktorí sa snažili o ofenzívne predstavenie.

V 14. min mal prvú gólovú príležitosť po kombinácii Aršavina so Žirkovom kanonier Keržakov.

O minútu už "zborná" otvorila skóre. Rýchly brejk Rusov najprv zakončil hlavičkou do žrde Keržakov, ale pohotový Dzagojev poslal loptu prudkou strelou do siete. Ten istý hráč spálil tutovku v 19. min, keď nepresnou strelou zakončil rýchly protiútok Ruska.

Česi absolútne "horeli" v defenzíve a doplatili na to v 24. min. Aršavin prihrávkou cez stred obrany našiel Širokova, a ten bez problémov prehodil vybehnuvšieho českého brankára - 2:0.

V 33. min nezužitkoval na gól ďalšiu dieru v českej obrane Keržakov, jeho strela zo stredu pokutového územia smerovala nad bránku. Rusi odchádzali do kabín s dvojgólovým náskokom.

II. polčas

Českí fanúšikovia počas zápasu ME v Poľsku a na Ukrajine proti RuskuFoto: SITA/APRus Alan Dzagojev strieľa gól v zápase ME vo futbale 2012 proti ČeskuFoto: SITA/APAj v druhom polčase pokračoval pekný ofenzívny futbal.

Česi znížili na rozdiel jediného gólu v 52. min, keď Pilař zužitkoval kolmicu klubového spoluhráča z Wolfsburgu Jiráčka.

Pilař obišiel ruského gólmana a poslal loptu bez problémov do prázdnej bránky. Nasledujúcich desať minút si ani jedno z mužstiev nevypracovalo šancu.

Až v 64. min zaváhal zoči - voči brankárovi Čechovi Keržakov, ktorého strela približne o meter minula pravú žrď.

V 70. min spálil ten istý hráč ďalšiu tutovku, strela mu absolútne nesadla a Petr Čech nemusel zasahovať. O päť minút neskôr skúšal šťastie strelou z diaľky Rosický, ale Malefejev bol pozorný.

Česi vyčkávali na svoju príležitosť, ale vypomstilo sa im to. V 79. min skóroval druhýkrát Dzagojev, ktorý nedal prudkou strelou z hranice pokutového územia šancu českému gólmanovi.

Ďalší klinec do českej rakvy pridal striedajúci Pavľučenko nádhernou strelou zo šestnástky - 4:1. V nadstavenom čase síce skóroval Petržela, ale jeho gól neplatil pre postavenie mimo hry. Rusi teda s prehľadom zdolali Čechov 4:1.

Russia 1-0 Czech Republic (Euro 2012 - Group A) by fasthighlights-2012

Russia 2-0 Czech Republic (Euro 2012 - Group A) by fasthighlights-2012