Nestojí to viac, ako pár eur. Hovorí nadšenec, ktorý upravuje bratislavské ulice
Bratislavčanovi sa vzhľad sídliska nepáčil, a tak sa rozhodol vziať situáciu do vlastných rúk. Neskôr sa k nemu pridali aj ďalší obyvatelia.
BRATISLAVA 26. januára – Na nečistotu či odpadky na sídliskách sa obyvatelia miest ustavične sťažujú. No len máloktorí z nich pre ich krajší a čistejší vzhľad aj niečo urobia.
Matúš Čupka žije v Bratislave a v roku 2011 sa presťahoval do časti Nové Mesto. Ani jemu sa však vzhľad sídliska spočiatku veľmi nepáčil. Na stĺpoch a budovách viseli otrhané plagáty, lavičky a odpadkové koše chýbali, prípadne boli v dezolátnom stave, chodníky boli krivé a plné dier a zastávky MHD zdobili nevkusné čmáranice. Tomu sa však Matúš nehodlal iba prizerať, a tak vzal situáciu do vlastných rúk. Dal si za cieľ postupne zmeniť všetko, čo sa mu v Novom Meste nepáčilo, a preto roku 2013 vytvoril Zelenú hliadku.
Začal s tým, čo bolo pre sídlisko najväčším problémom – s pravidelným zberom odpadkov. V priemere raz za mesiac sa vybral na svoju ulicu a zbieral najprv pred svojím vchodom a postupne pokračoval ďalej.
„Na začiatku som dokázal zaplniť desiatku igelitiek, a to som sa dostal ledva po vedľajší vchod. Dnes mi stačí jeden 20 litrový kýbeľ na farbu a dostanem sa do stredu ulice. Pravidelné zbery sa totiž oplatili, vyzerá to, že ľudia si začali viac vážiť čistejšie prostredie a dokonca som videl aj iných zbierať odpadky. Dobrovoľne,“ uviedol Matúš na svojom blogu.
To však nebolo všetko, čomu sa vrámci Zelenej hliadky venoval. Neskôr totiž pokračoval odstraňovaním plagátov a neestetických graffitov, ktoré zmizli zo stĺpov verejného osvetlenia, z rozvodných skríň z odpadkových košov, z automatov na lístky, dokonca aj z dopravných značiek.
Na Matúšovu žiadosť dala mestská časť (hoci s jeden a pol ročným oneskorením) odstrániť aj starý a zničený novinový stánok, ktorý slúžil iba bezdomovcom ako toaleta či miesto pre spánok. Jeho miesto obsadili lavičky, ktoré Zelená hliadka sama vyrobila.
Potom sa Matúš s ďalšími dobrovoľníkmi pozrel aj na chodníky. Väčšie ryhy a diery zaasfaltovali, takže dnes už do nich kolieska kočíkov nezapadajú. Odstránili aj takzvané krtince, o ktoré sa ľudia často potkýnali. „Chodník na druhej strane Riazanskej ulice zase okupovali autá nerešpektujúce pravidlo 1,5 metrového odstupu, ktorý musia nechať chodcom. Vytvorili sme preto jednoduché šablóny a ukázali chodcom, na koľko miesta majú nárok a vodičom, koľko miesta musia ponechať. Po chodníku sa zrazu dalo chodiť,“ pokračoval Matúš.
Prácu Zelenej hliadky si však postupne všimli aj ostatní obyvatelia, ktorí k svojmu okoliu začali taktiež pristupovať inak. Namaľovali pokreslené balkóny a fasády domov, vysadili kvety v záhradkách, či prestali hádzať odpadky na zem. „Ukazuje sa tak, že drobné zmeny inšpirovali aj ostatných, a tak to nie je boj jedného človeka proti veterným mlynom,“ dodal odhodlaný Bratislavčan.
Keď sa dnes pozriete na všetky fotografie pred úpravami a po nich, takmer sa vám nechce veriť, že ide o to isté sídlisko a ulicu. Najfascinujúcejšie na tom ale je, že tieto zmeny v priebehu rokov nestáli Matúša viac ako 284 eur.
„Ak podobné zmeny dokáže jednotlivec s partičkou nadšencov, tak by to isté (a v lepšej kvalite) mali zvládať samosprávy so stovkami úradníkov a miliónovými rozpočtami,“ takýmito slovami uzavrel svoj blog Matúš.
Nám neostáva nič iné, len s ním absolútne súhlasiť a vzdať mu všetku česť. Rovnako ako on tiež dúfame, že sa jeho prácou inšpirujú aj ostatní ľudia a začnú o svoje sídliská dbať a zveľaďovať ich.