STOP MÝTOM O UČITEĽOCH: Naozaj cez prázdniny oddychujú?
Zisťovali sme, čo presne robia učitelia v čase prázdnin. A voľno rozhodne nemajú...
BRATISLAVA 25. januára – Dnes sa začal doteraz najväčší štrajk učiteľov v dejinách Slovenska. Oficiálne sa doň prihlásilo spolu 11 550 učiteľov zo 743 škôl po celom Slovensku.
Dôvodom štrajku je podľa učiteľov dlhodobé ignorovanie požiadaviek na zabezpečenie primeraného financovania školstva vládou Slovenskej republiky. Samotnému štrajku však predchádzali protesty učiteľov, ktoré dlhodobo upozorňovali na zlú situáciu v školstve, no zostali bez povšimnutia. Štrajkový výbor preto napokon pristúpil k vyhláseniu časovo neobmedzeného ostrého štrajku.
„Cieľom vyhlásenia štrajkovej pohotovosti je primäť vládu Slovenskej republiky, aby ešte počas svojho mandátu naplnila právo zamestnancov školstva, garantované Článkom 36 Ústavy SR, na spravodlivé a uspokojujúce pracovné podmienky a na dostatočnú odmenu za vykonanú prácu, ktorá by im umožnila dôstojnú životnú úroveň," tvrdí Iniciatíva slovenských učiteľov na svojej webovej stránke.
Mnoho ľudí sa však s takýmto konaním učiteľov nestotožňuje. Podľa nich sú totiž učitelia oproti iným zamestnancom zvýhodňovaní a vôbec sa nemajú tak zle, ako prezentujú. Medzi najčastejšie argumenty, ktorými ľudia proti pedagógom vystupujú, patrí to, že v čase školských prázdninám majú taktiež voľno. Tento všeobecne rozšírený názor je však iba mýtus.
Učitelia, rovnako ako ostatní zamestnaní ľudia, musia v čase prázdnin chodiť do práce a vykonávať nejakú činnosť. Na otázku, čo vlastne pedagógovia v priebehu prázdnin robia, nám odpovedala Diana Ghaniová z Iniciatívy slovenských učiteľov.
„Učitelia počas školských prázdnin v prevažnej väčšine čerpajú dovolenku alebo náhradné voľno, ktoré si počas školského roka musia nadrábať. V opačnom prípade vykonávajú prevažne činnosti spojené so starostlivosťou o triedy, kabinety, zbierky pomôcok, ak nejaké sú a venujú sa dokumentácii okolo chodu triedy a vyučovania,“ povedala pre Dobré noviny Diana Ghaniová.
Teda aj počas dní, keď sú žiaci doma, chodia učitelia fyzicky do školy. Tam robia dokumentáciu množstva materiálov, pripravujú učebné plány, osnovy a aktivity pre žiakov na ďalší rok, vypracúvajú rozvrhy a sami si vytvárajú vzdelávacie materiály, často aj na vlastné náklady. Napriek tomu, že za upratovacie práce nie sú platení, podieľajú sa aj na takýchto činnostiach, upravujú a zdobia jednotlivé triedy a pripravujú ich na nasledujúci školský rok.
Keďže od učiteľov sa tiež požaduje neustále rozširovanie si svojho vzdelania, najmä počas letných prázdnin sa zúčastňujú rôznych školení a študujú novú literatúru. Niektorí sa dokonca podieľajú na rôznych výskumoch a tvorbe nových učebníc. Taktiež opravujú rozsiahle žiacke práce, slohy či projekty, pripravujú pre študentov nové testy a didaktické pomôcky.
„Letné prázdniny sú čas, keď majú učitelia konečne možnosť v pokoji vyhodnotiť výsledky, študovať literatúru, plánovať, pripravovať a vyberať súťaže. Je to povolanie na 24 hodín denne,“ dodala Diana Ghaniová.
Učitelia sa teda počas prázdnin skutočne nenudia. Dalo by sa povedať, že pracujú dokonca nad rámec, pretože hoci sú platení len za čas, ktorý strávia v škole, pravdou je, že práci sa často venujú aj doma, v čase svojho osobného voľna. Napriek tomu je ich zárobok skromný. Hrubý nástupný plat slovenského učiteľa sa totiž pohybuje na úrovni okolo 650 eur.
Zároveň mnohé školy na Slovensku akútne potrebujú rekonštrukciu, nové technické vybavenie a chýbajú im aj potrebné didaktické pomôcky. Prostriedkami prichádzajúcimi z Európskej únie je vybavená malá časť škôl, ostatné školy, ktoré by mali byť vybavené z prostriedkov štátu, zaostávajú. Podmienky v ktorých teda učitelia často pracujú vôbec nezodpovedajú tým, ktoré ich práca vyžaduje, a to ich stojí úsilie a prácu navyše.
Štrajk učiteľov nie je iba o platoch, ale o celkovom stave školstva na Slovensku. Podmienky, v ktorých budú pracovať učitelia, sa totiž odrazia aj na úrovni vzdelania našich detí.