Prevrat v medicíne? Vedci vytvorili umelú kožu, ktorá rozoznáva hmatové vnemy
Človek by odteraz mohol vnímať hmat aj umelými končatinami s kožou.
SACRAMENTO 25. januára – Hmat patrí medzi 5 základných zmyslov človeka. No zatiaľ čo zrak, sluch, dokonca aj chuť či čuch dokáže človek pomocou techniky aspoň čiastočne reprodukovať, hmat zatiaľ lekári nedokázali plnohodnotne nahradiť. Až doposiaľ.
Vedcom zo Stanfordovej univerzity sa totiž konečne podarilo vyvinúť technológiu, ktorá dokáže rozoznať tlakovú silu vyvíjanú na objekt (napríklad kožu) a následne túto informáciu predať mozgovým bunkám. To znamená, že odteraz by človek aj pomocou umelej kože dokázal rozoznať hmatové vnemy.
Samozrejme, nič ale nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Hmat je totiž oveľa komplikovanejší zmysel, ako si uvedomujeme. Vedci ho označujú za takzvaný taktilný kontakt, pretože popri spomínanom tlaku, naň vplýva aj teplo, vibrácie, či bolesť. Je rozdiel, či sa dotkneme horúceho alebo studeného povrchu, aj či sa dotkneme umelého predmetu alebo iného človeka. Každý z týchto dotykov je iný a odlišujeme ich práve pomocou hmatu. Navyše, hmatové receptory sú rozmiestnené po celom tele v rôznej hustote, to znamená, že v každej časti vnímame tlak inak.
Pokiaľ by sa teda umelá koža citlivá na dotyk začala skutočne transplantovať, dokázala by vnímať tlak, no bola by ochudobnená o niektoré iné schopnosti. Avšak pre začiatok je aj vynález takejto kože od doktora Benjamina Tee veľkým pokrokom a mnohým ľuďom, ktorí nedokážu vnímať veci hmatom, by uľahčila život. Okrem toho, vedci už teraz pracujú na ďalších vylepšeniach tejto kože, takže už čoskoro sa možno dočkáme jej prepracovanejšej verzie.