Dobré noviny
Keď si niekto zívne, urobíme to tiež. Prečo je zívanie nákazlivé?
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Keď si niekto zívne, urobíme to tiež. Prečo je zívanie nákazlivé?

— Foto: reprofoto The Loop

Stačí, aby sme niekoho videli alebo počuli zívať a už zívame aj my. Prečo je to tak?

BERN 23. januára – To, že zívanie je nákazlivé a „prenáša sa“ z človeka na človeka, nie je žiadny výmysel. Je to vedecky preukázateľný jav. Či už niekoho vidíme alebo počujeme zívať, alebo dokonca keď o zívaní hovoríme alebo čítame, väčšinou si práve vtedy musíme zívnuť aj my.

Zívanie sa pritom nešíri iba medzi ľuďmi, ale aj medzi inými živočíšnymi druhmi. Najnovšie štúdie ukazujú, že aj šimpanzy zívajú, keď vidia iné druhy primátov zívať a podobne reagujú dokonca aj psy.

Navyše ľudia (a zvieratá) nezívajú iba preto, že sú unavení alebo znudení. Prečo to teda robíme a najmä, prečo je to také nákazlivé?

Hoci nám zívanie môže pripadať úplne zbytočné, v skutočnosti ide o veľmi dôležitú činnosť. Pomocou neho sa totiž prekrvujú naše mozgové bunky, a tým sa dokážeme na veci viac sústrediť. Nejde teda o príznak únavy, ale naopak o akési prebratie. Aj športovci tesne pred svojím výkonom zívajú a tento jav možno často vidieť aj u študentov pred skúškou alebo u hercov či hudobníkov pred vystúpením. Mozog sa nás takto pokúša pripraviť na dôležitú udalosť.

Zívanie je vlastne veľmi presná nervovo-svalová postupnosť, ktorá má svoj konkrétny priebeh. Človek si nemôže zívnuť iba trochu, buď to urobí alebo nie. Zívnutie trvá v priemere asi 6 sekúnd, no niekedy môže byť aj dlhšie alebo kratšie. A prečo je teda nákazlivé?

Podľa štúdie švajčiarskych vedcov z roku 2013, spôsobujú tento jav takzvané zrkadlové neuróny, ktoré dokážu ovplyvniť naše správanie. To znamená, že ak vidíme niekoho zívať, tieto neuróny začnú pracovať a prinútia nás zívnuť si tiež. Ide vlastne o akýsi prejav empatie a v cítenia sa do situácie druhých. To taktiež vysvetľuje, prečo si napríklad autisti pri pohľade na zívajúceho človeka nikdy nezívnu.

Zívanie je teda rozhodne zaujímavá činnosť, no možno ste ani nevedeli, že je aj zdraviu veľmi prospešná. Pri zívaní sa nám totiž lepšie rozprúdi krv a dostane sa do celého tela vrátane mozgu. Svalstvo, hlavne v oblasti očí, sa pri ňom najprv stiahne, a potom sa zasa uvoľní, čím sa akoby precvičí. Zívanie môže mať aj pozitívny vplyv na náš emocionálny stav, pretože sa pri ňom vyplavujú hormóny šťastia. Mení sa pri ňom pH a znižuje sa hladina toxínov v organizme. Pomáha taktiež odstraňovať škodlivé látky z pečene, stimuluje produkciu sĺz, ktoré premývajú suché a unavené oči a uvoľňuje brušné svalstvo, ktoré často súvisí so zlým trávením.

Ak teda máte potrebu zívnuť si, nepotláčajte ju a pokojne si zívnite. Môže vám to jedine prospieť.

Už ste čítali?