Dobré noviny
Ovládla Egypt dávno pred Kleopatrou, no takmer nikto ju nepozná
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Ovládla Egypt dávno pred Kleopatrou, no takmer nikto ju nepozná

— Foto: Upworthy

Odhaľte tajomstvo mocnej panovníčky Hatšepsut.

KÁHIRA 22. januára – Nefertiti či Kleopatra patria rozhodne k najznámejším kráľovnám niekdajšej Egyptskej ríše. Mnoho ľudí však nevie, že v Egypte vládli aj iné ženy. Obzvlášť jedna z nich bola veľmi výnimočná, no napriek tomu je jej meno pre väčšinu z nás neznáme. Bola to kráľovná Hatšepsut.

Hatšepsut bola zrejme najmocnejšou panovníčkou starého Egypta. Narodila sa vládcovi Thutmosovi I. a po jeho smrti sa vydala za jeho následníka a svojho nevlastného brata Thutmosa II., čím získala titul kráľovnej.

No keď zomrel aj Thutmos II., krajina na čas stratila svojho vládcu. Ďalší následník Thutmos III., syn Hatšepsut, bol ešte veľmi malý, a tak panovať nemohol. Jeho matka sa preto okolo roku 1479 pred naším letopočtom stala jeho regentom a titul kráľovnej vymenila za titul vládkyne.

Obrovská moc urobila z Hatšepsut vplyvnú a nebojácnu panovníčku, ktorá svojimi činmi tromfla aj mnohých faraónov. Za jej vlády prekvitala ekonomika, neviedli sa žiadne vojny a dokonca sa sa opravovali staré budovy a vystavali nové mosty a pamiatky. To však nebol jediný dôvod, prečo bola taká výnimočná.

Do dejín sa Hatšepsut zapísala tým, že sa stala prvým ženským faraónom. Nie len preto, že mala skutočnú moc faraónov, ale tiež preto, že nosila mužské šaty, nechala o sebe hovoriť v mužskom rode a dokonca používala falošné fúzy. Tak sa dokonca nechala vyobrazovať aj na niektorých portrétoch a sochách.

No napriek tomu, že ľudia počas jej dvadsaťročnej vlády žili pokojným a šťastným životom, niekto sa ju po jej smrti pokúsil z histórie Egypta navždy vymazať. Historici sa domnievajú, že to bol práve jej syn Thutmos III., ktorý sa nevedel vyrovnať s jej mužskou stránkou a kraľovaním. A tak nariadil, aby boli z chrámov odstránené všetky dôkazy o jej vláde a tiež všetky jej podobizne.

Preto až do roku 1822 nášho letopočtu, keď egyptológovia rozlúštili hieroglyfy na stenách chrámu v Dár al-Bahrí, vedeli odborníci o Hatšepsut len veľmi málo. A keď sa konečne našli dôkazy o jej živote, dlho sa uvažovalo nad tým, kde mohla byť pochovaná. Prebehlo niekoľko archeologických výkopov, ktoré sa snažili nájsť jej pozostatky, no všetky boli neúspešné.

Až roku 1903 sa podarilo britskému archeológovi Howardovi Carterovi objaviť v Údolí kráľov múmiu. No keďže ležala iba v obyčajnej hrobke, nikto ju nepovažoval za kráľovnú Hatšepsut. Podrobne ju však začali skúmať až v roku 1989.

Na identifikáciu použili odborníci DNA zo zubu, ktorý našli v kanope s menom Hatšepsut. Ten nie lenže dokonale sedel do medzery panovníčkinho chrupu, ale výsledky rozsiahleho výskumu v roku 2007 napokon potvrdili jeho pravosť a múmia bola identifikovaná ako nezvestná kráľovná.

A tak si Hatšepsut opäť získala svoju kedysi stratenú slávu.

Už ste čítali?