Dobré noviny
Pezinok zaplavila farebná keramika zo strednej Európy
SITA
SITA

Pezinok zaplavila farebná keramika zo strednej Európy

Keramické trhy sú jediným podujatím takéhoto druhu na Slovensku, jeho cieľom je predstaviť najmä hrnčiarske a džbánkarské remeslo.

BRATISLAVA 6. júna - Od piatka až do nedele sa v Pezinku uskutoční deviaty ročník medzinárodného podujatia Keramické trhy.

Pravidelne sa na nich zúčastňujú keramikári z rôznych štátov strednej Európy, návštevníci uvidia majstrov z Čiech, Slovinska, Bulharska a samozrejme zo Slovenska.

Ako informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Iveta Tyšlerová, ide o jediné podujatie takéhoto druhu na Slovensku, ktorého cieľom je predstaviť najmä hrnčiarske a džbánkarské remeslo.

Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo o 14:00 na Radničnom námestí v Pezinku, už od 13:00 prebehla v priestoroch Malokarpatského múzea vernisáž výstavy keramikára Daniela Licharda.

Aj tento rok sa budú v rámci Keramických trhov konať detské tvorivé dielne pod vedením pracovníčok Centra voľného času z Pezinka. Chýbať nebudú ani ukážky z točenia na keramických kruhoch, majstri ľudovej umeleckej výroby Marián Liška, Miloš Orságh a Ján Viglaš predvedú výrobu keramického džbánu.

Ďalším sprievodným podujatím bude súťažná výstava na tému Žartovný džbán. Od piatka do soboty spríjemnia atmosféru na námestí v Pezinku aj kultúrne vystúpenia súborov z partnerského mesta - Mladej Boleslavy.

„Zachovávanie tradícií je v obyvateľoch Malokarpatského regiónu hlboko zakorenené, preto je prirodzené, že sa tieto podujatia každoročne tešia veľkému záujmu návštevníkov nielen zo Slovenska,“ uviedol predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo.

Organizátorom podujatia je Malokarpatské múzeum v Pezinku, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…