Dobré noviny
Máte suché alebo necitlivé chodidlá? Môže ísť o príznak choroby
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Máte suché alebo necitlivé chodidlá? Môže ísť o príznak choroby

Aj pomocou chodidiel môžeme odhladiť niektoré skryté ochorenia v našom tele.

Niektoré skryté choroby v našom tele dokážeme odhaliť pomocou nechtov, vlasov alebo aj zubov. Vedeli ste však, že veľmi dobrým diagnostickým nástrojom môžu byť aj chodidlá? Stačí iba vedieť, čo si na nich treba všímať a vďaka tomu môžete včas odstrániť rôzne nepatrné zdravotné problémy.

1. Strata chĺpkov

Drobné chĺpky na palcoch nôh sú u žien obvykle nepatrnejšie ako u mužov, ale predsa tam sú. Teda, aspoň by tam mali byť. Ak vám ale ochlpenie na palcoch mizne, prípadne žiadne nemáte, je to pravdepodobne príznak zlého prekrvovania nôh. Jeho príčinou je najčastejšie ochorenie periférnych tepien, ktoré vzniká vtedy, keď sa v tepnách nôh hromadia usadeniny, vytvára sa povlak, a ten následne obmedzuje prietok krvi. V prípade neliečenia tohto ochorenia môže dôjsť k infarktu, mŕtvici a v najhoršom prípade dokonca aj k amputácii končatín.

2. Suchá koža

Suchá, popraskaná a odlupujúca sa koža na pätách a palcoch nemusí byť príznakom žiadneho ochorenia, no niekedy môže signalizovať problémy so štítnou žľazou. Ak vás teda okrem popraskanej kože trápia aj necitlivé končatiny a nevysvetliteľný úbytok alebo príbytok váhy, podeľte sa o svoje problémy s lekárom.

3. Zafarbené nechty

Ak sa vám na nechtoch objavili čierne bodky, prípadne vám začali nechty tmavnúť a ste si istí, že to nespôsobil žiadny úraz, mali by ste zbystriť pozornosť. Tmavé sfarbenie nechtov môže byť príznakom typu rakoviny zvanej melanóm. Taktiež ale môže ísť o plesňové ochorenie, ktoré síce nie je také závažné, ale taktiež by sa nemalo ignorovať.

Odporúčame:

Svrbia vás v noci chodidlá? Možno vám chce niečo povedať vaša pečeň

 

4. Necitlivosť v chodidlách

Určite ste už zažili ten nepríjemný pocit mravčenia v chodidlách, keď ste mali nohu dlho v nesprávnej polohe. No pokiaľ sa vám to stáva pravidelne a noha vám ľahko znecitlivie aj v úplne bežnej pozícii, môže to byť znamenie nedostatočného prietoku krvi a poruchy periférnych nervov, ktorá súvisí s cukrovkou druhého typu. Ak teda máte problémy s častým znecitlivením nôh, navštívte svojho lekára.

5. Ranné bolesti nôh

Pálivá bolesť alebo bolesť vystreľujúca do chodidiel pri prvých ranných krokoch môže upozorňovať na viacero problémov.

V prvom rade by mohlo ísť o reumatoidnú artritídu, zápalové ochorenie kĺbov, ktoré sa dá liečiť pomocou liekov a pravidelným cvičením.

Druhou možnosťou je plantárna fascitída, teda takzvaný syndróm pätovej ostrohy. Plantárna fascitída je vlastne väzivové tkanivo, ktoré začína na vnútornom výbežku pätovej kosti a postupuje ku všetkým piatim prstom nohy. Formuje pozdĺžnu nožnú klenbu a zohráva kľúčovú úlohu pri behu a chôdzi. A práve bolesti chodidiel môžu signalizovať, že trpíte zápalom tejto šľachy.

Taktiež by ale mohlo ísť o veľmi časté kŕče, ktorým, podobne ako v prípade pätovej ostrohy, zabránite dôkladným naťahovaním svalov nohy.

Pri neustupujúcich bolestiach by ste ale tento problém mali opäť riešiť so svojím lekárom.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…