Dobré noviny
5 rád, ako si ľahšie zapamätať to, čo sa učíte
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

5 rád, ako si ľahšie zapamätať to, čo sa učíte

— Foto: Flickr

Vyskúšajte týchto 5 overených trikov, vďaka ktorým sa budete učiť efektívnejšie a informácie si zapamätáte ľahšie.

Či už sa učíte na skúšku do školy alebo len pre vlastnú potrebu, zrejme je vaším cieľom zapamätať si čo najviac informácií a nie ich iba bezhlavo čítať. Niekedy to ale môže byť oveľa ťažšie, ako sa na prvý pohľad zdá.

Vyskúšajte teda týchto päť trikov, ktoré vám pomôžu študovať efektívnejšie a vďaka ktorým si zaručene spomeniete na to, na čo potrebujete.

1. Skúšajte sa

Keď ste boli malí, pravdepodobne aj vás rodičia z času na čas pri učení preskúšali. Táto metóda má skutočne niečo do seba. Núti vás hľadať vo svojej pamäti informácie a opätovne ich použiť, takže si ich potom lepšie pamätáte. Ak nemáte po ruke inú osobu, ktorá by vás vyskúšala, urobte to sami pomocou kartičiek.

2. Kartičky si vždy zamiešajte

Mechanickému „bifľovaniu“ zabránite, ak pri skúšaní budete poradie kartičiek s otázkami námatkovo striedať. Tie, na ktoré odpoviete správne zo zoznamu nevynechávajte. Opakovanie je matka múdrosti.

3. Používajte pri učení metafory

Toto je jeden z najlepších spôsobov, ako si zapamätať aj tie najťažšie informácie. Ak sa napríklad učíte slovíčka v cudzom jazyku, skúste si k nim prideliť nejaké zvukovo podobné slová v slovenčine, ktoré vám ich vždy pripomenú. Pri učení dátumov si spájajte jednotlivé čísla s udalosťami, dátumami a číslami, ktoré dobré poznáte. Rôzne procesy a postupy si zasa môžete prirovnať k postupom vo varení. Metafory a pomôcky sa skrátka dajú využiť pri učení takmer všetkého.

Odporúčame:

Máte problémy s pamäťou? Vedci našli spôsobob, ako ju zlepšiť až päťnásobne

 

4. Predstavujte si

Všetko čo sa učíte, si predstavujte. Prideľte daným slovám a informáciám obrazy a tie si vykreslite v mysli, alebo ich pokojne načrtnite na papier. Podobne ako vám pri spomínaní si pomôže metafora, tak vám pomôže aj obraz.

5. Učte sa v skupine

Viac hláv, viac rozumu. Ak sa budete učiť a skúšať sa vo dvojici alebo vo väčších skupinách, je pravdepodobné, že každý z vás bude vedieť niečo, čo si ten druhý nezapamätal. A ak chýbajúcu informáciu budete počuť od inej osoby, uloží sa vám to do pamäti ľahšie. Navyše veci, ktorým nerozumiete si môžete v skupine ľahšie vysvetliť.

Už ste čítali?