Zdravotná sestra: Týchto 5 vecí umierajúci ľutujú najčastejšie
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Zdravotná sestra: Týchto 5 vecí umierajúci ľutujú najčastejšie

Prečítajte si jedinečnú spoveď zdravotnej sestry, ktorú do života motivovali jej umierajúci pacienti.

— Foto: Flickr

MELBOURNE 13. januára – Bronnie Wareová z Austrálie pracovala dlhé roky ako zdravotná sestra, ktorá zabezpečovala starostlivosť a pohodlie pacientom pred smrťou. Človek by si mohol myslieť, že takáto práca ju musela sužovať, či vyvolať v nej neustály smútok a depresie. No podľa jej vlastných slov ju umierajúci ľudia v skutočnosti naučili žiť.

Pacienti na smrteľných posteliach jej totiž denno-denne rozprávali svoje príbehy a často jej prezradili, čo vo svojom živote naozaj ľutujú a čo by zmenili, keby mali tú možnosť. Ich osudy ju prinútili zamyslieť sa nad jej vlastným životom a začať si ho skutočne užívať, nie iba prežívať.

Neskôr Bronnie vytvorila zoznam piatich vecí, ktoré jej pacienti ľutovali najčastejšie a rozhodla sa ho uverejniť na svojom blogu „Inspiration and Chai“, aby tak prinútila aj ostatných ľudí zamyslieť sa a urobiť všetko preto, aby sa podobným chýbam vyhli.

Prečítajte si aj vy, ktoré veci ľudí na sklonku života trápia najviac:

1. Kiež by som mal odvahu žiť svoj život podľa seba, nie tak, ako sa odo mňa očakávalo

„Toto bola najčastejšia ľútosť zo všetkých. Keď si ľudia uvedomia, že ich život je takmer na konci a obzrú sa späť, môžete na nich vidieť, že množstvo ich snov ostalo nenaplnených. Väčšina ľudí si nikdy nesplní ani polovicu zo svojich snov a musia zomrieť s vedomím, že to bolo kvôli rozhodnutiam, ktoré urobili, alebo naopak neurobili.

Preto by ste sa mali pokúsiť splniť si čo najviac svojich snov. Vo chvíli, keď svoje zdravie stratíte, už bude totiž neskoro. Zdravie ľuďom prináša slobodu, no uvedomujú si to až vtedy, keď ho nemajú,“ uvádza Bronnie na svojom blogu.

2. Kiež by som toľko nepracoval

„To mi vravievali asi všetci pacienti mužského pohlavia, ktorých som ošetrovala. Zmeškali dospievanie svojich detí aj chvíle so svojimi partnerkami. No aj ženy často spomínali túto ľútosť. Všetci hovorili o tom, ako nesmierne ich mrzí, že vo svojom živote strávili toľko času plnením si pracovných povinností a v honbe za peniazmi.“

3. Kiež by som mal odvahu vyjadriť svoje pocity

„Mnoho ľudí často potláča svoje emócie s cieľom udržať so všetkými blízkymi mier, alebo zo strachu z reakcie druhého človeka. Výsledkom potom je, že ich osobnosť a existencia sa stáva iba priemernou a nikdy sa z nich nestane človek, ktorým mohli byť naozaj,“ pokračuje Bronnie.

4. Kiež by som zostal v kontakte so svojimi priateľmi

„Moji pacienti tiež často nepoznali skutočný význam starých priateľov, až kým im neostávali posledné týždne života. Potom už ale bolo veľmi ťažké ich vystopovať. Mnohí z nich tak zomreli s vedomím, že ich staré zlaté priateľstvá nechali zaniknúť.

V priebehu nášho rušného života je jednoduché na niekoho zabudnúť. No na sklonku života nám náhle začnú chýbať. Zrazu by sme chceli dať svoje životy a vzťahy do poriadku, no už sme príliš chorí a starí na to, aby sme to zvládli. Preto si treba priateľstvá vážiť, kým ich stále máme.“

5. Kiež by som bol šťastnejší

„Veľa ľudí si až do svojho blížiaceho sa konca neuvedomí, že najdôležitejšou voľbou života je šťastie. V priebehu rokov totiž zostali uväznení v akomsi začarovanom kruhu plnom zvykov a návodov, ako žiť. Kvôli strachu zo zmeny však predstierajú, že sú so svojim životom spokojní. Hlboko vo vnútri ale túžia smiať sa, byť bláznami a zabudnúť na všetky starosti.

Život je voľba a je to váš život. Preto si vždy vyberajte starostlivo, múdro a úprimne. Vyberte si vždy šťastie,“ uzatvára svoj blog Bronnie.

A nám neostáva nič iné, ako s ňou súhlasiť. Užívajte si svoj život a žite ho tak, aby ste neskôr svoje rozhodnutia nemuseli ľutovať.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…