Dobré noviny
Sedem dôkazov, že láska prospieva srdcu
SITA
SITA

Sedem dôkazov, že láska prospieva srdcu

Je úplne jasné, že symbolom lásky je srdce. Vedci zašli však ďalej a priniesli dôkazy o tom, že milovanie iných priaznivo vplýva na tento životne dôležitý orgán.

BRATISLAVA 8. júna – Asi žiadny orgán v našom tele nemá takú spoločenskú reputáciu, ako srdce. Vrylo sa do populárnej kultúry, nájdeme ho v básňach, piesňach, používame ho v bežnej komunikácii v metaforách ako „má srdce zo zlata“ alebo „zlomené srdce“. Sláva srdca pochádza predovšetkým z jeho spojenia so starou dobrou láskou.

Z toho vyplýva, že ak niekoho milujeme, či už matku, dieťa, partnera, najlepších priateľov alebo domáceho miláčika, mohlo by to nejako vplývať na samotné srdce. Vedci však poskytli spoločnosť skutočné dôkazy.

1. Čas strávený s milovanými znižuje krvný tlak

Podľa štúdie publikovanej v časopise Psychosomatic Medicine u ľudí, ktorí trávili čas so svojimi partnermi a partnerkami, zaznamenali odborníci zníženie krvného tlaku v porovnaní s tými, ktorí sa stretávali s cudzími ľuďmi. Vedci tento fakt spájajú s tichom – menej slov a prijímanie emocionálnej podpory zažívame len s niekým, koho veľmi dobre poznáme.

2. Búšenie srdca preň znamená veľmi dobrý tréning

Keď zatvoríme oči pri niekom, kto rozprúdi naše srdce, či už je to nová láska alebo milovaný celoživotný partner, náš mozog produkuje hormóny ako dopamín, adrenalín a norepinefrín, čo spôsobí rýchlejšie a silnejšie bitie srdca. Tieto krátke rozbúšenia trénujú srdce, ktoré efektívnejšie poháňa krv, čo sa dá prirovnať napríklad k aeróbnemu cvičeniu.

3. Objatia redukujú stresové hormóny

Keď sa objímame s niekým, koho milujeme – ako rodič, ako dieťa či ako partner alebo partnerka, naše telo produkuje hormón oxytocín, vďaka ktorému sa cítime dobre. Má silu redukovať stresové hormóny a znižovať krvný tlak. Dokázali to vedci z Univerzity v Severnej Karolíne.

4. Vďaka smiechu vám v tele bude voľnejšie prúdiť krv

S kým sa nasmejeme lepšie, ako so svojím milovaným či milovanou? Výskumníci z univerzity v Marylande prišli na to, že smiech rozširuje cievy a stres ich naopak zužuje, čím sa zhoršuje prúdenie krvi. Najlepším liekom na stres je preto smiech.

5. Písanie milostných listov znižuje cholesterol

Podľa štúdie publikovanej v Human Communication Research písanie milostných listov znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Skupinka študentov, ktorí denne strávili 20 minút vyjadrovaním ľúbostných pocitov na papier, mala po skončení štúdie nižší cholesterol v krvi než na začiatku. Druhá sledovaná skupinka dostala za úlohu každý deň písať 20 minút o bežných veciach, no s cholesterolom to neurobilo nič.

6. Pozitívny prístup k životu znižuje riziko infarktu

European Heart Journal priniesol výsledky štúdie, podľa ktorej pozitívny pohľad na život chráni ľudí pred vznikom kardio-vaskulárnych ochorení. Vedci sledovali účastníkov štúdie desať rokov a pravidelne zaznamenávali ich pocity radosti, šťastia, nadšenia a entuziazmu, teda všetkého, čo ide ruka v ruke s láskou. Zistili, že ľudia, ktorí vnímali život pozitívne, majú o 22 percent nižšie riziko vzniku kardio-vaskulárnych ochorení než tí s negatívnym myslením.

7. Držanie sa za ruku upokojuje nervy

Držanie sa za ruku s niekým, koho milujeme, má na telo upokojujúci účinok. Vyplýva to zo štúdie publikovanej v časopise Psychological Science. Výskumníci požiadali niekoľko šťastných manželských párov, aby podstúpili malý test. Ženy umiestnili do skenera na magnetickú rezonanciu a povedali im, že v členku zacítia bolesť. Samozrejme, boli nervózne a vystrašené. Keď ich však manželia držali za ruku, v mozgu žien sa znížila aktivita spojená a očakávaním bolesti. Rovnaký postup výskumníci zopakovali s tými istými ženami, no keď ich za ruku držala cudzia osoba. Stres a strach však v tomto prípade neustúpili.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Zdroj: www.everydayhealth.com

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…