Projekt Senior Ombudsman ukázal, že vzdelávanie seniorov je dôležité
TASR
TASR

Projekt Senior Ombudsman ukázal, že vzdelávanie seniorov je dôležité

V rámci slovenského projektu Senior Ombudsman bolo vďaka spolupráci s Jednotou dôchodcov na Slovensku zorganizovaných 16 vzdelávacích seminárov.

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Remias
 

Poprad 12. januára (TASR) - Za šesť mesiacov trvania projektu Senior Ombudsman – celoslovenská sieť sa na pobočky v Poprade a Bratislave v druhej polovici minulého roka obrátilo spolu takmer 600 seniorov. Veľkému záujmu sa teší najmä bezplatná telefonická linka, ktorá bola seniorom k dispozícii počas pracovných dní. „Aj keď práca so seniormi nie je vždy jednoduchá, sme radi, že záujem o naše služby rastie. Ukazuje sa a sami seniori to potvrdzujú, že je treba ich vzdelávanie realizovať všetkými možnými prostriedkami a nájsť pre tieto informácie jednotnú platformu aj v rámci krajín Vyšehradskej štvorky,“ konštatoval predseda Spoločnosti ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) v Poprade Michal Fáber.

Čerstvou novinkou je v tomto kontexte spustenie projektu Združenia českých spotrebiteľov, ktorých inšpirovali práve slovenskí kolegovia, s názvom "Senioři mají svá ústavní práva, pomůže – Senior Ombudsman". Na novom webovom portáli www.seniorombudsman.cz už aj českí seniori nájdu množstvo informácií týkajúcich sa ich ľudských a ekonomických práv, odkazy na semináre finančného vzdelávania pre seniorov či poradenské organizácie, kam sa môžu obrátiť.

V rámci slovenského projektu Senior Ombudsman bolo vďaka spolupráci s Jednotou dôchodcov na Slovensku zorganizovaných 16 vzdelávacích seminárov. „Na základe najčastejšie sa opakujúcich podnetov sme vytypovali tri najbolestivejšie miesta slovenských dôchodcov. Sú nimi majetkové spory, dlhy a exekúcie a dodávatelia energií. Preto sme k týmto trom oblastiam vydali tri vzdelávacie manuály, ktoré budeme postupne distribuovať po celom Slovensku,“ dodal Fáber. Existencia pracoviska v Prešovskom kraji v minulom roku podľa neho ukázala veľký dopyt po jeho službách nielen zo strany seniorov, ale aj ich rodinných príslušníkov a priateľov. Preto v týchto aktivitách združenie plánuje pokračovať aj v tomto roku.

Hlavným cieľom projektu Senior Ombudsman - celoslovenská sieť, ktorý bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd, je zabezpečiť v súlade s Ústavou SR spôsobilosť každého na práva.

„Chceme naučiť ľudí v dôchodkovom veku, že ponižujúce zaobchádzanie či tresty, ktorým sú vystavení doma, na úradoch alebo pri nákupoch, nesmú tolerovať. Zároveň, že nik nesmie obmedziť ich osobnú slobodu v snahe prinútiť ich konať v ich neprospech. Že ich právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena, na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do rodinného a súkromného života, musia všetci rešpektovať,“ zdôraznila Petra Vargová Čakovská zo S.O.S.

Ústava SR deklaruje právo vlastniť majetok i ochranu vlastníctva, a preto sa ho seniori nemôžu vzdať prostredníctvom podpisu zmluvy uzavretej v tiesni, v nevedomosti, na diaľku či pod nátlakom. „Každý musí rešpektovať ich ústavné právo na nedotknuteľnosť obydlia a nevstupovať do ich bytu či domu bez povolenia a dôležité je, aby vedeli, že nemusia strpieť domáce násilie, vyhrážky ani odmietanie zo strany inštitúcií či jednotlivcov,“ uzavrela Vargová Čakovská.

Už ste čítali?

Island na Slovensku? Pavol dronom zachytil prekrásnu oravskú…

Talentovaný a šikovný slovenský fotograf svojim zábermi…

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…