Pavol Frešo bráni dane, smeruje za premiérom
Premiér Robert Fico tvrdí, že opozícia nevie, ako by konsolidovala verejné financie.
BRATISLAVA 8. júna - Konsolidačné výzvy a hospodárska kríza si vyžadujú otvorenú diskusiu parlamentných strán a nie politikárčenie.
Taká je odpoveď strany SDKÚ-DS na výzvu vládneho Smeru-SD, aby opozičné strany predložili svoje návrhy opatrení zamerané na konsolidáciu a hospodársky rast.
Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo preto na piatkovej tlačovej konferencii vyzval predstaviteľov vlády na spoločné rokovania, kde sa chce o týchto opatreniach rozprávať.
Päť návrhov
Dokonca chce návrhy jeho strany, ktoré už prezentovali v predchádzajúcich dňoch a sú zamerané okrem iného na zjednodušenie administratívy živnostníkov, zmeny v hypotekárnych úveroch, či zefektívnenie sociálneho systému, odprezentovať priamo poslancom vládnej strany.
"Žiadame poslanecký klub Smeru-SD, aby sme týchto päť návrhov zákonov mohli predniesť na pôde poslaneckého klubu Smeru, aby sme presvedčili socialistov o tom, že tieto návrhy nemajú žiadne pravo-ľavé zafarbenie, že tieto zákony vyslovene pomáhajú ľuďom v kríze a mimochodom tieto zákony aj znižujú deficit,“ povedal Frešo.
Prioritou opozičnej strany SDKÚ-DS je však podpora hospodárskeho rastu a nie zvyšovanie daní tým, ktorí na seba pracujú a zamestnávajú ďalších ľudí tak, ako to navrhuje Smer. Práve tieto postoje by preto Frešo za jeho stranu rád prediskutoval aj s premiérom Robertom Ficom a podľa vlastných slov by privítal o týchto opatreniach okrúhly stôl všetkých parlamentných strán aj za účasti expertov.
Opozícia nevie počítať
Opozičné strany nevedia, ako konsolidovať verejné financie. Vyhlásil to premiér Robert Fico po tom, čo zhodnotil ich reakciu na výzvu, aby predložili svoje návrhy na konsolidáciu verejných financií.
Väčšina návrhov, ktoré sa vláde od opozičných strán vrátila, sa totiž podľa neho buď nedá kvantifikovať, je prakticky nerealizovateľná, alebo majú napočítané nereálne príjmy.
"Nemajú ani páru, čo by robili,“ reagoval na odpovede od opozičných strán v piatok Fico. Návrhy KDH pritom označil ako fikciu, z ktorej nie je možné nič okrem škrtenia sociálnych dávok realizovať. Pri nich si však kresťanskí demokrati vyrátali úsporu 200 mil. eur, čo by podľa premiéra znamenalo, že by o sociálne dávky prišli aj rodiny s príjmom 1 500 eur, čo Smer-SD odmieta.
Návrh liberálnej SaS, že poskytne expertov Jozefa Kollára a Jozefa Mihála, ktorí návrhy strany prednesú, okomentoval Fico slovami, že Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií nedokázal kvantifikovať úspory verejných financií z poskytnutia expertov Kollára a Mihála.
Najkonštruktívnejšie návrhy podľa Fica predložili Most-Híd a SDKÚ-DS, ani v ich prípade by však úspory zďaleka nepostačovali na dosiahnutie plánovanej konsolidácie 300 mil. eur v tomto roku a 1,5 mld. eur v budúcom roku.
Premiér je však napriek tomu ochotný s opozičnými stranami ešte o ich predstavách rozprávať. Verejne predstaviteľov opozície pozval za okrúhly stôl, ktorý by sa mal uskutočniť zrejme budúci týždeň. Ak sa aj tam podľa Fica ukáže, že opozičné strany nemajú alternatívu konsolidácie, nebudú mať právo vládu kritizovať.
Predstavitelia vlády zároveň v piatok priznali, že súčasťou konsolidácie zatiaľ zrejme nebude ani vyššia daň z nehnuteľností ani okresávanie sociálnych dávok pre bohatých. V oboch prípadoch ide totiž podľa Fica o komplikované návrhy, ktoré treba dobre prepočítať tak, aby boli efektívne a zároveň spravodlivé.
Zvýšiť daňové zaťaženie drahších nehnuteľností by sa pritom mohlo podľa ministra financií Petra Kažimíra realizovať cez zavedenie novej dane, na ktorú však treba celospoločenskú diskusiu a spravodlivé parametre.
Vláda pritom pripúšťa, že sa bude zaoberať aj obmedzovaním sociálnych dávok pre bohatých, momentálne by však zvažované návrhy znamenali možno ešte vyššie výdavky na testovanie príjmov poberateľov ako samotný prínos do rozpočtu.
Predseda KDH Ján Figeľ prijíma pozvanie premiéra Roberta Fica za okrúhly stôl. Očakáva však, že pôjde o férovú diskusiu s cieľom hľadať seriózne riešenia, a nie predvádzať teatrálne vystúpenia. "Prijímam pozvanie na rokovanie a som presvedčený, že môže priniesť viac porozumenia, ak bude vládna strana náchylná realizovať naše opatrenia. Má našu pomocnú ruku a hlásime sa k spolupráci práve na tých opatreniach, ktoré považujeme skutočne za ozdravné," povedal v reakcie Figeľ.