Dobré noviny
7 potravín, ktorými do tela dostanete zdravé baktérie
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

7 potravín, ktorými do tela dostanete zdravé baktérie

— Foto: koláž DN

Baktérie nerobia v našom tele iba neplechu. Niektoré druhy sú pre ľudský organizmus mimoriadne zdravé a potrebné.

Keď sa povie slovo baktérie, väčšina z nás si zrejme predstaví malé škodlivé mikroorganizmy, ktoré dokážu v našom tele narobiť poriadnu neplechu. V ľudskom organizme je však v skutočnosti aj mnoho dobrých baktérií, probiotík, ktoré bojujú práve proti tým škodlivým.

Probiotiká sa nachádzajú v tráviacom trakte, čím zlepšujú proces trávenia a podporujú imunitu aj metabolizmus. Bez nich by sme boli náchylnejší k alergiám, rovnako ako k rôznym chronickým a autoimunitným ochoreniam.

Váš organizmus teda bude lepšie fungovať, ak zvýšite obsah týchto zdravých baktérií vo svojom tele. Nemusíte ich však prijímať vo forme rôznych tabletiek, ale úplne postačí, ak začnete konzumovať viac potravín, ktoré sú typické vysokým obsahom probiotík. Ktoré to sú?

1. Kyslá kapusta

Kapusta v kyslej podobe je skvelým zdrojom živých probiotík a enzýmov, ktoré sú vysoko biologicky aktívne, a teda nášmu telu prospešné. Kyslú kapustu kúpite asi všade, no dajte si pozor, aby ste si vyberali radšej nepasterizované druhy. Pasterizácia, ktorá sa používa k úprave množstva produktov, totiž dobré baktérie zabíja.

2. Kefír

Kefír je fermentovaný nápoj, ktorý sa vyrába prevažne z mlieka kráv, kôz a oviec. Má trochu kyslú chuť a vďaka fermentácii je mierne sýtený. Bublinky vzduchu, ktoré na mlieku možno vidieť, sú výsledkom fermentačnej aktivity symbiotických kolónií baktérií a kvasiniek. Rôzne typy prospešnej mikrobiálnej flóry, ktoré kefír obsahuje, z neho robia jednu z najsilnejších probiotických potravín, ktorú zoženiete bežne v obchode. Okrem toho kefír či acidofilné mlieko obsahuje tiež vysoké množstvo vitamínu B12, vápnika, horčíka, vitamínu K2, biotínu, kyseliny listovej a enzýmov, ale aj celý rad biologicky aktívnych zlúčenín, vrátane organických kyselín a peptidov, ktoré prospievajú nášmu zdraviu.

3. Nakladaná zelenina

Vďaka kvaseniu si zelenina dokáže uchovať vysoký obsah vitamínov a pri niektorých druhoch sa ich množstvo kvasením dokonca zvyšuje. Konzumácia nakladanej zeleniny, ktorá okrem spomínaných vitamínov obsahuje aj enzýmy, podporuje trávenie a udržuje zdravú črevnú mikroflóru a posilňuje imunitu. Túto na probiotiká bohatú potravinu si ľahko vyrobíte aj doma. Návodov na internete nájdete veľa, ale lepšie bude, ak použijete biozeleninu.

4. Jogurty

Jogurt je zrejme najznámejším zdrojom probiotík. Tradičné probiotické jogurty sa vyrábajú z mlieka a mliečnych výrobkov a sú vyváženým zdrojom bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálov. V obchode zoženiete aj takzvané „špeciálne“ (a predražené) jogurty, ktoré údajne napomáhajú zažívaniu viac ako tie ostatné. V skutočnosti sú ale rovnako účinné ako akýkoľvek iný mliečny výrobok, ktorý obsahuje živé kultúry. V tomto prípade ale platí, že čím menším spracovaním jogurt prešiel, tým viac telu prospešných látok obsahuje.

5. Kvas

Tradičný kvasený nápoj z východnej Európy je vyrobený z raže, jačmeňa, ovocia, koreňovej zeleniny alebo repy. Obsahuje množstvo laktobacilov, ktoré pomáhajú pri trávení, čistia pečeň a krv a podporujú zdravie čriev. Kvas sa zvyčajne robí z čierneho alebo ražného chleba a farba použitého pečiva ovplyvňuje aj farbu výsledného nápoja. Často sa dochucuje bylinkami alebo ovocím, ako sú jahody a hrozienka.

6. Tepelne nespracované syry

Aj syry môžu byť vynikajúcim zdrojom probiotík, no nie všetky. Najlepšie sú takzvané dlhoročné syry alebo syry vyrobené zo surového, nepasterizovaného mlieka. Ich nízka kyslosť a vysoký obsah tuku pomáhajú mikroorganizmom prežiť v zažívacom trakte. Ak si teda chcete dať práve syr s probiotikami, zvoľte napríklad cheddar, fetu, goudu alebo kvalitný ementál. Pri jeho nákupe hľadajte na etikete slová ako „probiotické“ alebo „vyrobené zo surového mlieka“.

7. Kombuča

Kombuča alebo aj kombucha je fermentovaný čaj z húb pôvodom z Číny, kde sa vyrábal už pred 2 000 rokmi. Kvasením v ňom vznikajú symbiotické kultúry baktérií a kvasiniek. Tento čaj je nazývaný aj elixírom zdravia, pretože slúži ako prevencia rakoviny, artritídy a ďalších degeneratívnych ochorení a zároveň človeku pomáha aj v boji s týmito chorobami. Nie každému však môže kombuča chutiť, pretože je pomerne kyslá. V súčasnosti však zažíva masovú popularitu práve kvôli svojim rozšíreným účinkom na zdravie. V prípade, že by ste tento čaj chceli ochutnať aj vy, hľadajte ho na internete.

Už ste čítali?