9 jedál, ktoré si dávame na raňajky, no nemali by sme tak robiť - Dobré noviny
Dobré noviny
9 jedál, ktoré si dávame na raňajky, no nemali by sme tak robiť
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

9 jedál, ktoré si dávame na raňajky, no nemali by sme tak robiť

— Foto: koláž DN

Viete, ktoré jedlá sú na raňajky skutočne vhodné?

To, že raňajky sú základom dňa, ste už určite počuli nespočetne veľakrát. Napriek tomu vám ale chceme opäť pripomenúť, aké dôležité naozaj sú a že by ste ich rozhodne nemali vynechávať. Jedlo, ktoré ráno skonzumujete, vás totiž dokonale „naštartuje“ a dodá vám potrebnú dávku energie.

Podstatné je však aj to, aké potraviny si za prvé jedlo dňa zvolíte. Niekto preferuje sladké raňajky, iní majú zase redšej slanšie jedlá. Obe verzie ale môžu byť dobrými aj menej vhodnými adeptmi na ranné pokrmy. Pozrite sa teda, ktoré časté a obľúbené jedlá, by ste v skutočnosti ráno konzumovať nemali.

1. Müsli tyčinky

Je jedno, či siahnete po čokoládových alebo ovocných müsli tyčinkách. Ani jedny nie sú na raňajky vôbec vhodné. V provom rade preto, že sú príliš malé a hoci spočiatku oklamú náš žalúdok, v skutočnosti ho vôbec nezasýtia a krátko po raňajkách sa opäť dostaví hlad. A aj keď sa cereálne tyčinky javia ako zdravé, opak je pravdou. Obsahujú totiž množstvo pridaného cukru a takmer žiadne bielkoviny a vlákninu. To spôsobuje, že najprv hladina energie človeka síce narastie, no následne začne opäť prudko klesať.

2. Cereálie bez vlákniny a sladené cereálie

Najmä rodičia svojim deťom k raňajkám radi dávajú rôzne čokoládové lupienky a cereálie v domnení, že tak robia niečo pre ich zdravie. Aj v tomto prípade však platí to, čo pri müsli tyčinkách. Sladené cereálie sú obvykle plné cukrov a neobsahujú žiadne zdraviu prospešné látky, takže v konečnom dôsledku deťom nie len nedodajú energiu, ale dokonca im škodia.

Existujú však aj nesladené varianty, ktoré sa dajú pripraviť a kombinovať rôznymi, aj pre deti atraktívnymi spôsobmi. Dôležité ale je, aby tieto cereálie obsahovali aspoň 3 gramy vlákniny na jednu porciu, ktorá predstavuje menšiu dlaň. V prípade, že chcete objem vlákniny zvýšiť, môžete k cereáliám pridať ovocie, oriešky alebo ľanové alebo chia semienka.

3. Nízkotučný jogurt

Možno vás to prekvapí, ale dokonca ani nízkotučný jogurt nie je na raňajky tou najsprávnejšou voľbou. 1 téglik jogurtu je totiž príliš malé množstvo potravy na to, aby ste sa ním dostatočne zasýtili a získali potrebnú energiu. Skúste si doň teda pridať klasické ovsené vločky, oriešky, chia semienka či ovocie, alebo si to zmiešajte všetko dokopy.

4. Káva

Káva ako taká nie je zlá, no plnohodnotné a výživné raňajky nenahradí. Dajte si ju preto radšej k jedlu ako namiesto jedla.

Odporúčame:

6 vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť po jedle

 

5. Pohár džúsu

Okrem kávy zvyknú ľudia svoje raňajky nahradiť aj pohárom džúsu, čo je ešte horšia alternatíva. Ide totiž o nápoj, ktorý nedokáže telu dodať živiny potrebné k jeho správnej funkcii. Je to preto, že obvykle obsahuje iba sacharidy najmä v podobe cukrov. Ak si ale raňajky bez pohára džúsu neviete predstaviť, siahnite radšej po odšťavenom ovocí.

6. Muffiny

Tieto malé koláčiky pôsobia na prvý pohľad zdravo, no pamätajte si, že muffiny sú zákusok, nie raňajky. Tie, ktoré dostane bežne v obchode často obsahujú 600 až 800 kalórií, väčšinou sú upečené výhradne z bielej múky, obsahujú množstvo cukru a takmer žiadnu vlákninu. Na raňajky by ste si ich teda mali zvoliť jedine vtedy, ak ste si ich upiekli sami, a to z poctivých ingrediencií.

7. Šišky

Každá gazdinka, ktorá aspoň raz v živote pripravovala šišky, dobre vie, aké sú nezdravé. Obsahujú nie len obrovské množstvo cukru, ale aj tuku, a preto sú pre rannú konzumáciu neprijateľné.

8. Žemľa s maslom alebo taveným syrom

Milovníci slaných raňajok často siahajú práve po pečive, ktoré je však obvykle opäť z bielej múky. Takýmto rožkom či žemliam natretým taveným syrom alebo maslom chýbajú bielkoviny a ďalšie látky, ktoré potrebujeme najmä ráno. Nahradiť sa ale dajú celozrnným pečivom, na ktoré si môžete natrieť napríklad arašidové maslo. Na raňajky sú vhodné tiež vajíčka s celozrnnými žemľami.

9. Slanina a klobása

Pravdepodobne viete, že najmä Angličania si radi pochutnajú na „výdatných“ raňajkách, pozostávajúcich zo slaniny prípadne šunky, klobásky, vajec, pečiva a z ďalších pochúťok. Zrejme vám ale netreba vysvetľovať, že pre vysoký obsah kalórií, tuku a množstvu škodlivých látok, nie sú klasické anglické raňajky na štart do nového dňa vôbec vhodné.

Stále však platí pravidlo, že dať si na raňajky aj menej zdravé jedlo, je vždy lepšie, ako nejesť raňajky vôbec. Ľudia, ktorí neraňajkujú totiž majú nie len nedostatok energie, ale kvôli deficitu potrebných látok majú v neskorších hodinách tendenciu prejedať sa.

Už ste čítali?

Daniel Hassan.

Sudánsko-slovenský lekár Daniel Hassan: Mojím vzorom bol primár Blažej z Nemocnice na okraji mesta

Najkrajších 10 rokov života vraj prežil v hospici s nevyliečiteľne chorými…

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…