Ako môže flexibilný pracovný čas ohroziť vaše zdravie?

Nepravidelná pracovná doba môže skutočne ohroziť ľudské zdravie.
LONDÝN 4. januára – Mnohí ľudia považujú za obrovskú výhodu, ak nemajú pevne stanovenú pracovnú dobu, ale môžu s ňou hýbať. No flexibilný pracovný čas môže zamestnancom v skutočnosti viac uškodiť ako prospieť.
Podľa odborníkov totiž môžu nepravidelné a netradičné pracovné postupy viesť k psychickým aj fyzickým problémom. Je to spôsobené tým, že ľudia, ktorí takto pracujú, musia byť neustále k dispozícii, sú vždy v strehu a nikdy „nevypínajú“. Neustále telefonovanie, kontrolovanie e-mailov a premýšľanie nad prácou ich drží pod neustálym tlakom a vyvoláva nespavosť či stres, ktorý je častou príčinou mnohých psychických porúch.
Títo ľudia majú tiež tendenciu nezdravo a nepravidelne sa stravovať, ba dokonca často siahajú po alkohole, čo môže následne viesť aj k mnohým fyzickým problémom a chorobám.
„Ak sa ľudia neustále zaoberajú prácou a robia si starosti, činnosť ich mozgu sa nikdy nezastaví a neoddýchnu si. Chceli by spať, ale nemôžu a ich imunitný systém sa oslabuje. A tak siahajú po inom zdroji relaxácie – po nezdravom jedle a po alkohole,“ vysvetlil profesor Gail Kinman z University of Bedfordshire a z Britskej psychologickej asociácie.
Naopak ľudia, ktorí pracujú len vo vymedzenom čase (väčšinou manuálne), nie sú obvykle po skončení svojej pracovnej doby zodpovední za ďalšie fungovanie firmy, ktorá ich zamestnáva. Môžu pokojne vypnúť telefón a zorganizovať si zvyšok času podľa svojich predstáv. Sú tak vystavení menšej psychickej záťaži, ako ľudia pracujúci podľa potreby, a preto sa skôr vyvarujú nezdravému životnému štýlu. Flexibilný čas teda nie je oproti presne stanovenej pracovnej dobe žiadnym veľkým benefitom, skôr naopak.
Je teda nutné uvedomiť si, že hoci je pre ľudí práca dôležitá, nikdy nie je cennejšia ako zdravie, či už to fyzické alebo psychické. Preto netreba zabúdať na to, že čím je človek vyťaženejší, tým väčší dôraz by mal klásť na oddych a regeneráciu.