Robíte často viac vecí naraz? Vedci o vás majú nelichotivú správu
Mária Dobrodenková
Mária Dobrodenková

Robíte často viac vecí naraz? Vedci o vás majú nelichotivú správu

Keď si ľudia myslia, že robia multitasking, v skutočnosti len veľmi rýchlo prechádzajú od jednej úlohy k druhej. To sa však deje na úkor našich poznávacích funkcií. Zjednodušene povedané - hlúpneme pri tom.

Ilustračné foto — Foto: Fotolia

Nie je to prvýkrát, čo sa vedecké štúdie zaoberajú vedľajšími účinkami preťaženosti mozgu; ich autori v nich ale zároveň vyjadrujú znepokojenie, píše taliansky denník Corriere della Sera.

Neurovedec Daniel Levitin z kanadskej McGillovej univerzity je autorom publikácie The Organized Mind: Thinking Straight in the Age of Information Overload (Organizovaná myseľ: ako si zachovať jasného ducha v ére záplavy informácií). V článku zverejnenom v britskom denníku The Guardian píše, že multitaskingom (vykonávaním viacerých činností naraz) sa stávame menej výkonnými a že to vyčerpáva mozgové funkcie. "Robíme prácu desiatich rôznych osôb, pritom sa snažíme udržať krok s naším životom, deťmi a rodičmi, priateľmi, kariérou, záľubami a obľúbenými televíznymi reláciami," píše Levitin.

"Hoci si myslíme, že robíme niekoľko vecí zároveň, je to len diabolská ilúzia. Keď si ľudia myslia, že robia multitasking, v skutočnosti len veľmi rýchlo prechádzajú od jednej úlohy k druhej. To sa však deje na úkor našich poznávacích funkcií. Keď si myslíme, že plníme zároveň niekoľko funkcií, stávame sa menej výkonnými," uvádza Levitin.

Početné štúdie ukázali, že multitasking zvyšuje produkciu stresového hormónu kortizolu a adrenalínu, hormónu stresovej reakcie "útok alebo útek", ktoré môžu nadmerne stimulovať mozog a vyvolať jeho zahmlenie alebo chorobné myšlienky. "Multitasking vytvára bludný kruh závislosti na dopamíne a to vedie k tomu, že mozog stráca schopnosť sústredenia a hľadá vonkajšie stimuly. Oblasť mozgu, ktorú veľmi potrebujeme k tomu, aby sme sa na danú úlohu plne sústredili, sa ľahko naruší," hovorí znepokojivo Levitin.

Glenn Wilson z londýnskeho Gresham College používa termín infománia. Jeho výskum ukázal, že v situácii, keď sa človek snaží sústrediť na nejakú úlohu a zároveň mu prichádza e-mail, môže klesnúť inteligenčný kvocient (IQ) o desať bodov. A hoci mnohí pripisujú početné pozitívne účinky marihuane, okrem iného väčšiu kreativitu a zníženie bolesti a stresu, je potvrdené, že jej hlavná zložka kanabinol aktivuje kanabinoidné receptory a ovplyvňuje našu schopnosť sústrediť sa na rôzne veci zároveň. Wilson preukázal, že straty poznávacích funkcií spôsobené multitaskingom sú ešte vyššie ako tie, ktoré vykazujú fajčiari konope.

Russ Poldrack z americkej Stanfordskej univerzity zistil, že pri procese učenia, pri ktorom dochádza k multitaskingu, smerujú nové informácie do zlej časti mozgu. "Ak sa študent učí a zároveň sa pozerá na televíziu, potom získané informácie smerujú do striata, oblasti mozgu špecializovanej na zapamätanie nových procedúr a schopností, nie však faktov a myšlienok. Pri učení bez zapnutej televízie smerujú informácie do hipokampu, kde sú usporiadané a klasifikované," uvádza Poldrack. "Ľudia nemôžu dosť dobre robiť multitasking, a ak to tvrdia, klamú sami seba," hovorí Earl Miller z Massachusettského technologického inštitútu.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…