Prečo je z ihličia a zapaľujeme na ňom sviečky? Predstavujeme históriu adventného venca
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Prečo je z ihličia a zapaľujeme na ňom sviečky? Predstavujeme históriu adventného venca

Zistite, aká je história a symbolika adventného venca.

— Foto: Flickr

Každý rok pred Vianocami sa vo väčšine slovenských rodín dodržiava krásna tradícia – zapaľovanie sviečok na adventnom venci. Viete ale, aký je pôvod tohto zvyku, čo symbolizuje a prečo ho dodržiavame? My vám to veľmi radi objasníme.

Čo to vlastne adventný veniec je, vie zrejme každý. Ide o veniec v tvare kruhu, ktorý zdobia štyri sviečky. Tradícia jeho zdobenia a zapaľovania sa spája s obdobím adventu, čo je prvá časť liturgického roka rímskokatolíckej cirkvi. Je vymedzená štyrmi nedeľami pred vianočnými sviatkami, teda pred oslavou narodenia Ježiša Krista. A to je aj dôvod, prečo každú nedeľu zapaľujeme na adventom venci jednu ďalšiu sviečku. Ide o akési symbolické odpočítavanie týždňov do Vianoc. Ako ale táto tradícia vznikla?

História

Skutočné okolnosti vzniku adventného venca nám nie sú celkom známe, no existujú o ňom viaceré zmienky. Tá prvá hovorí o tom, že na vencoch si zapaľovali sviečky už predkresťanské germánske národy, ktoré takto počas chladných a tmavých decembrových dní túžobne očakávali teplejšiu jar.

V Škandinávii zasa ľudia zapaľovali sviečky umiestnené do kruhu a modlili sa k bohu svetla, aby otočil Zem späť k Slnku, predĺžil tak dni a vrátil na zem teplo.

Predpokladá sa, že niekedy v období stredoveku si túto tradíciu prispôsobili kresťania pre vlastné potreby a pomocou adventných vencov sa pripravovali na Vianoce.

Iné pramene však naznačujú, že adventný veniec bol vynájdený až v 19. storočí. Bolo to údajne v hamburskej škole Rauhes Haus založenej protestantským pastorom Johanom Hinrichom Wichernomom. Študenti sa tu v čase adventu svojich učiteľov neustále vypytovali, či a kedy už budú Vianoce. A tak v roku 1839 Wichern postavil veľký drevený kruh, na ktorý položil dvadsať malých červených sviečok a štyri veľké biele sviece. Malé sviečky zapaľoval postupne každý všedný deň v čase adventu a vždy v nedeľu rozsvietil veľkú bielu sviečku. Tak deti naučil vyrátať si počet zostávajúcich dní do Vianoc.

Tento zvyk sa vtedy ujal na pôde protestantskej cirkvi v Nemecku, ktorá ho začala dodržiavať. Až neskôr sa adventný veniec vyvinul do menšej podoby so štyrmi prípadne piatimi sviečkami, ako ho poznáme dnes.

Symbolika

Adventný veniec by mal pozostávať z ihličnanov, pretože tie symbolizujú trvalý život, no niektoré majú ešte hlbší význam. Napríklad vavrín znamená víťazstvo nad prenasledovaním a utrpením. Borovica a tis predstavujú nesmrteľnosť a cédru sa pripisuje sila a uzdravenie. Používa sa aj cezmína, ktorá síce nie je ihličnan, no jej pichľavé listy pripomínajú tŕňovú korunu.

Dnes už staviame adventné vecne do rôznych tvarov a podôb, no primárne by mali mať tvar kruhu, pretože ten nemá začiatok ani koniec, čo symbolizuje večnosť a nesmrteľnosť duše. Šišky, oriešky, prípadne semienka, ktorými sa veniec zdobí, sú symbolom vzkriesenia a spolu so sviečkami a ich svetlom má celý veniec predstavovať večný život.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…