Jane Austenová svojou tvorbou potešila romantické ženské duše
Romány Jane Austenovej, ktoré dnes patria medzi klenoty svetovej klasickej literárnej tvorby.
Steventon/Bratislava 16. decembra (TASR) - V stredu 16. decembra uplynie 240 rokov od narodenia jednej z najvýznamnejších britských spisovateliek Jane Austenovej.
Hrdinkami jej svetoznámych diel sú inteligentné, morálne silné ženy s rozhodnými názormi, ktoré ostro kontrastujú s pochabosťou svojho konzervatívneho okolia. Skutočný život spisovateľky sa odráža v jej románoch Rozum a cit (1811), Pýcha a predsudok (1813) Emma (1816) alebo Opátstvo Northanger (1817). Austenovej romantické príbehy s úspechom ožili i na striebornom plátne.
Jane Austenová sa narodila 16. decembra 1775 v anglickom Steventone vo Veľkej Británii v početnej rodine duchovného Georgea Austena. Vyrastala v kreatívnom rodinnom prostredí, v ktorom sa pripravovali produkcie divadelných hier alebo vlastné dramatické scénky. Naplno sa tiež venovala svojej veľkej čitateľskej vášni. Sám otec povzbudzoval nesporne talentovanú dcéru v jej raných spisovateľských pokusoch.
Na svoju dobu bola Jane Austenová mimoriadne vzdelaná. Krátko študovala na prestížnom Oxforde, potom v Southamptone a v rokoch 1785-1786 sa vzdelávala v dievčenskej internátnej škole v Readingu v grófstve Berkshire. Po uvedení do spoločnosti žila životom prislúchajúcim jej spoločenskej vrstve, ktorú detailne opísala vo svojich dielach. Po odmietnutí jedinej známej ponuky na sobáš sa spisovateľka presťahovala za svojou sestrou a mamou do Southamptonu a usilovne sa venovala literárnej tvorbe.
Romány Jane Austenovej, ktoré dnes patria medzi klenoty svetovej klasickej literárnej tvorby, sa zaoberajú láskou ohrozovanou spoločenskými konvenciami a predsudkami, ale i sebapoznaním a pochopením. Najstaršie náčrty diel predstaviteľky rodinného románu (domestic novel) vznikli koncom 18. storočia. Originálna verzia románu Pýcha a Predsudok vznikla v rokoch 1796-1797 pod názvom First Impressions a mala formu listov. Prvý raz knihu vydali pod názvom Pride and Prejudice v roku 1813. Príbeh o tom, ako môže príchod mladého muža prevrátiť život hore nohami rodine s piatimi dcérami, je pokladaný za jeden z najpopulárnejších románov anglickej literatúry vôbec. Samu autorku v ňom stelesnila mladá, dôvtipná a citlivá Elizabeth Bennetová, ktorá spoločne s neprístupným a navonok necitlivým pánom Darcym prekonáva pýchu a predsudky a oddáva sa ich vzájomnej osudovej láske.
Celosvetový ohlas vyvolali tiež Austenovej diela Rozum a cit (Sense and Sensibility, 1811), Emma (1815), Opátstvo Northanger (Northanger Abbey, 1817) alebo Presviedčanie (Persuasion, 1818). Nedokončený rukopis románu s názvom The Watsons (Watsonovci) napísala autorka okolo roku 1804, publikovaný však bol až po jej smrti. Je vôbec najstarším zachovaným pôvodným rukopisom Jane Austenovej s jej vlastnoručnými opravami, čo poskytlo cenný pohľad do procesu spisovateľkinej tvorby. Dielo, ktoré je sondou do života štyroch sestier, vydražili v júli 2011 na aukcii v Londýne za 993.250 libier (1,1 milióna eur).
Knižné bestsellery sa dočkali i kritikmi chválených filmových spracovaní. V romantickej dráme Sense and Sensibility (Rozum a cit, 1995) excelovali britskí herci Emma Thompsonová, Alan Rickman, Kate Winsletová či Hugh Grant. V Pride & Prejudice (Pýcha a predsudok, 2005) stvárnila hlavnú úlohu pôvabná Keira Knightleyová, ktorá bola za svoj výkon nominovaná na Oscara aj Zlatý glóbus. Vášnivý milostný príbeh o údajne skutočnom ľúbostnom vzťahu Austenovej a advokáta Toma Lefroya je zobrazený vo filme Becoming Jane (Vášeň a cit: Príbeh Jane Austenovej, 2007).
Jane Austenová neprestala tvoriť ani keď ju choroba pritlačila na lôžko. Napriek starostlivosti lekárov zomrela 18. júla 1817 vo Winchesteri vo veku iba 41 rokov.