Dobré noviny
Stonehenge asi vznikol oveľa skôr a stál inom mieste
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Stonehenge asi vznikol oveľa skôr a stál inom mieste

— Foto: Pixabay

Archeológom sa zrejme podarilo odhaliť jedno z mnohých tajomstiev záhadnej stavby.

LONDÝN 10. decembra – Archeológovia sú zrejme konečne o čosi bližšie k zisteniu pravdy o záhadnej stavbe Stonehenge. Ich najnovšie objavy totiž prezradili niečo viac o jej pôvode, no zároveň tým vedcom predložili mnoho ďalších otázok.

Stonehenge je kamenná stavba, ktorá slúži ako akési slnečné hodiny. Nachádza sa v blízkosti mestečka Amesbury v anglickom grófstve Wiltshire. Jej vznik sa odhaduje na obdobie medzi rokmi 3000 až 2500 pred naším letopočtom.

Na prvý pohľad jednoduchá stavba je však pre ľudstvo obrovskou záhadou. Vedci si totiž nevedia vysvetliť, ako dokázali ľudia v tomto období obrovské kamene presúvať a navyše ich dokonale umiestniť do takej náročnej štruktúry.

Posledné výskumy vedcov ale ukázali, že stavba by mohla byť ešte staršia, ako doteraz predpokladali a že sa dokonca nemusela nachádzať ani na jej súčasnom mieste. Myslia si to britskí archeológovia, ktorí vo Walese objavili zaujímavé skalné vyhĺbeniny. Tie sa totiž absolútne zhodujú s veľkosťou aj tvarom megalitov Stonehengu, no sú zhruba o polstoročie staršie.

To by teda mohlo znamenať, že kamene Stonehengu stáli pôvodne vo Walese už okolo roku 3400 a do Wiltshiru ich preniesli až neskôr.

Profesor Mike Parker Pearson z University College London si myslí, že megality mohli byť najprv využité na stavbu nejakej pamiatky vo Walese. Tá však bola neskôr rozobraná a kamene sa použili na stavbu slávneho Stonehengu, ktorý je však od pôvodného miesta vzdialený až 200 kilometrov.

On ani jeho kolegovia si preto nedokážu vysvetliť, ako mohli tonu vážiace megality premiestniť ľudia vlastnou silou. Bez použitia strojov by to totiž šlo len veľmi dômyselným využitím fyzikálnych zákonov. To by ale znamenalo, že civilizácie, ktoré v tej dobe žili boli oveľa vyspelejšie, no z nejakých dôvodov sa ich poznatky nezachovali.

Výskumníci teraz plánujú vykonať ďalšie geofyzikálne prieskumy v oblasti dvoch kameňolomov vo Walese. Podľa ich odhadov, by mohla byť skutočná pravda o ich pôvodnom umiestnení známa už budúci rok.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…