Islamský štát nemá pôdu pod nohami. Väčšina moslimov k nemu zaujíma negatívny postoj
TASR
TASR

Islamský štát nemá pôdu pod nohami. Väčšina moslimov k nemu zaujíma negatívny postoj

Najviac ľudí, až 99 percent, sa voči Islamskému štátu vyslovilo v Libanone, kde táto skupina krátko pred vykonaním podnikla smrtiaci útok s desiatkami mŕtvych.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 

New York 8. decembra (TASR) - Veľká väčšina moslimov na celom svete zaujíma negatívny postoj k extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Vyplýva to z prieskumu amerického inštitútu Pew Research Center, o ktorom dnes informovala televízia NBC News.

Prieskum bol vykonaný v 11 krajinách sveta s veľkými moslimskými populáciami, a to po teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra, ku ktorým sa prihlásil IS.

"V žiadnej skúmanej krajine nevyjadrilo pozitívne stanovisko voči Islamskému štátu viac ako 15 percent obyvateľstva. V krajinách s pestrým náboženským a etnickým zložením obyvateľstva boli negatívne postoje k IS zaznamenané naprieč deliacimi líniami," uvádza sa v štúdii zverejnenej súčasne s prieskumom.

Najviac ľudí, až 99 percent, sa voči Islamskému štátu vyslovilo v Libanone, kde táto skupina krátko pred vykonaním podnikla smrtiaci útok s desiatkami mŕtvych.

Podobná úroveň negatívnych postojov bola zaznamenaná aj v Izraeli (97 percent) a v Jordánsku (94 percent). Dokonca aj na Palestínskych územiach IS odmietlo 84 percent opýtaných.

V desiatich z 11 skúmaných krajín odmietla IS väčšina respondentov. Jedinou výnimkou bol Pakistan, kde negatívne postoje voči IS vyjadrilo len 28 percent účastníkov prieskumu.

Pozitívny názor však vyslovilo len deväť percent Pakistancov, zatiaľ čo 62 percent sa nevedelo k otázke vyjadriť. V rámci skúmaných krajín išlo o ďaleko najvyšší počet respondentov, ktorí nevedeli k IS zaujať názor.

Najviac stúpencov IS prieskum zaznamenal v Nigérii (14 percent opýtaných). Prevažujúce negatívne postoje voči IS prejavili nigérijskí kresťania (71 percent) aj moslimovia (61 percent).

Mnohí vyznávači islamu odmietajú nazývať túto džihádistickú organizáciu Islamským štátom a dávajú prednosť arabskej skratke Dáiš. Samotným členom IS sa táto skratka veľmi nepáči, keďže v arabčine vyvoláva negatívne asociácie. Pripomína totiž podobné výrazy označujúce osoby používajúce násilie a rozsievajúce svár.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…