Dobré noviny
Konferencia Kolos privítala 43 astronómov z rôznych krajín
TASR
TASR

Konferencia Kolos privítala 43 astronómov z rôznych krajín

Na trojdňovej konferencii sa zúčastnili astronómovia zo Slovenska, Poľska, Česka a Ukrajiny.

Ilustračné foto Foto: TASR/Branislav Račko
 

Stakčín 8. decembra (TASR) – Celkovo 43 astronómov z rôznych krajín navštívilo v týchto dňoch okres Snina. Zišli sa tu na konferencii Kolos 2015, ktorú už tradične zorganizovala humenská Vihorlatská hvezdáreň (VH). Informoval o tom jej riaditeľ Igor Kudzej.

"Rokovanie konferencie bolo rozdelené do štyroch blokov - výsledky založené na pozorovaniach na Kolonickom sedle, výskum premenných hviezd, iné astrofyzikálne oblasti, astroturistika a vzdelávanie. Celkovo odznelo 25 odborných príspevkov a prezentovaných bolo osem posterov," ozrejmil Kudzej.

Paralelne s konferenciou sa podľa jeho slov uskutočnilo aj stretnutie partnerov cezhraničného projektu s názvom Kozmický systém včasného varovania. Ten má byť prínosom pri predpovedaní prírodných katastrof či mimoriadnych poveternostných javov za použitia satelitných technológií v Maďarsku, Rumunsku, na Slovensku a Ukrajine. Projekt podporila finančne Európska únia. "Platformu Kolosu využila takisto Slovenská astronomická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied na rokovanie Hlavného výboru spoločnosti," doplnil Kudzej.

Konferencia Kolos má 12-ročnú históriu. Jej dejiskom bola opäť obec Stakčín a neďaleké Kolonické sedlo, kde VH prevádzkuje astronomické observatórium a planetárium. Na trojdňovej konferencii sa zúčastnili astronómovia zo Slovenska, Poľska, Česka a Ukrajiny. "Okrem tradičného partnera z Odesy prišli tiež hvezdári z Ľvova, Charkova a Užhorodu," povedal Kudzej. Ako ďalej uviedol, slovenských a ukrajinských astronómov spája nový projektový zámer Vihorlatského virtuálneho observatória. Na jeho tvorbe by mali so slovenskou stranou spolupracovať programátori z Charkova.

Hviezdne nebo nad Kolonickým sedlom skúmajú astronómovia už viac ako desať rokov pomocou špeciálneho ďalekohľadu. Ide konkrétne o Vihorlatský národný teleskop s priemerom zrkadla jeden meter. "Naše pracovisko je významné najmä z pohľadu pravidelného pozorovania premenných hviezd, ale aj takých typov hviezd, ktoré sa predtým na Slovensku nepozorovali. Ide napríklad o intermediálne polary - zvláštne dvojhviezdy, ktoré sú známe anomáliami magnetického poľa," vysvetlil Kudzej.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…