Dobré noviny
Začína futbalový šampionát, naposledy so 16 mužstvami
SITA
SITA

Začína futbalový šampionát, naposledy so 16 mužstvami

Majstrovstvá Európy vo futbale majú úvodný výkop v Poľsku a na Ukrajine v piatok 8. júna, finálový zápas je na programe 1. júla v Kyjeve. Titul obhajujú Španieli.

BRATISLAVA 7. júna - V piatok sa začne veľký sviatok všetkých futbalových fanúšikov na starom kontinente - majstrovstvá Európy v Poľsku a na Ukrajine.

Slovenskej reprezentácii sa v ére samostatnosti ešte nepodarilo prebojovať na ME, výnimkou nie je ani tohtoročný v poradí XIV. kontinentálny šampionát.

Ten sa tretíkrát v histórii uskutoční v dvoch usporiadateľských krajinách. Premiéru mali v roku 2000 Belgicko s Holandskom, pred štyrmi rokmi zorganizovali ME spoločne Rakúsko a Švajčiarsko.

Spomenuté dva východoeurópske štáty Poľsko a Ukrajina usporiadajú šampionát prvýkrát v histórii. Dvadsaťštyri dní trvajúce ME 2012 (8. júna - 1. júla) očakáva futbalová verejnosť s nedočkavosťou. Veď na šampionáte sa predstavia najväčšie futbalové hviezdy na starom kontinente, napríklad Xavi Hernández, Cristiano Ronaldo, Franck Ribéry, Robin van Persie, Zlatan Ibrahimovič, Wayne Rooney, Andrij Ševčenko a mnohé ďalšie skvelé futbalové mená.

Nováčikom Ukrajina

ME 2012 sa uskutočnia v ôsmich rôznych mestách. Štyri dejiská "dodalo" Poľsko (Varšava, Gdansk, Vroclav, Poznaň) aj Ukrajina (Kyjev, Doneck, Charkov, Ľvov).

Otvárací duel ponúknu v piatok 8. júna domáci Poliaci s Grékmi, stretnutie s úvodným výkopom o 18.00 h sa bude konať na Národnom štadióne vo Varšave.

Finále vzhliadnu diváci v Kyjeve, vyvrcholenie turnaja 16 krajín je na programe v nedeľu 1. júla na Olympijskom štadióne v Kyjeve (20.45 h).

Jediným nováčikom kontinentálneho šampionátu je jeden z usporiadateľov - domáca Ukrajina. Mužstvá sú rozdelené do štyroch štvorčlenných skupín, pričom z každej z nich postúpia do vyraďovacích bojov dva reprezentačné výbery. Vo štvrťfinále sa stretne prvý tím z jednej skupiny s druhým mužstvom v poradí v inej skupine, spárujú sa A-skupina s B-skupinou a "céčko" s "déčkom".

Prvýkrát s piatimi rozhodcami

Na kontinentálnom šampionáte sa poslednýkrát predstaví "len" 16 tímov, od ME 2016 sa na turnaj kvalifikuje o osem reprezentačných výberov viac. Novinkou je počet rozhodcov.

Prvýkrát v histórii bude na dodržiavanie pravidiel v každom zápase dohliadať až pätica arbitrov. Tradičného hlavného a jeho dvoch asistentov doplnia ďalší dvaja rozhodcovia za oboma bránkami, tí budú mať na starosti v prvom rade sporné gólové situácie a iné neprehľadné momenty.

Na tohtoročnom európskom šampionáte sa nepredstavia aj niektorí velikáni, za ich neúčasť môže pokles formy, zranenia, či ukončenie kariéry.

Týka sa to napríklad zdravotne indisponovaných Španielov Davida Villu a Carlesa Puyola, anglického stredopoliara Franka Lamparda, jeho krajana stopéra Garyho Cahilla i ďalšieho Angličana Garetha Barryho. Do hry nezasiahnu pre zranenia ani chorvátsky kanonier Ivica Olič, poľský brankár Lukasz Fabianski, francúzsky pravý obranca Bacary Sagna, či ruský obranca Vasilij Berezuckij.

Transplantácia pečene je príčinou neúčasti francúzskeho reprezentanta Érica Abidala. Ukončenie kariéry nepustilo na šampionát Holanďana Ruuda van Nistelrooya a nemilosť trénera Roya Hodgsona stojí za nenominovaním skúseného anglického stopéra Ria Ferdinanda.

Titul chce získať viac tímov

Obhajcom titulu je Španielsko, ktoré sa v základnej C-skupine stretne s Talianskom, Írskom a Chorvátskom. Ak sa Španielom podarí získať titul, stanú sa unikátnym držiteľom hetriku za tri triumfy po sebe na vrcholných podujatiach.

Hráči "La Furia Roja" získali titul pred štyrmi rokmi v Rakúsku a Švajčiarsku a stali sa aj majstrami sveta pred dvoma rokmi v Juhoafrickej republike.

Zatiaľ sa nijakému z tímov nepodarilo obhájiť prvenstvo na ME. Za "najťažšiu" označujú odborníci B-skupinu, v ktorej sú Holandsko, Dánsko, Nemecko a Portugalsko. V "áčku" si zmerajú sily Poľsko, Grécko, Rusko a Česko a v D-skupine narazia na seba Ukrajina, Švédsko, Francúzsko a Anglicko.

Najväčšími favoritmi na celkový triumf sú Španielsko a Nemecko, stávkové kancelárie dávajú veľké šance na úspech aj Holandsku, nasledujú Francúzsko, Anglicko, Taliansko a Portugalsko. Mužstvami s najmenším predšampionátovým predpokladom na celkové prvenstvo sú Dánsko, Írsko a Grécko.

Blížiaci sa kontinentálny šampionát by mal byť oslavou futbalu a nie jeho hanbou. Obavy narastajú najprv pre vyčíňanie obávaných "hooligans" či stúpajúci rasizmus na štadiónoch. Nóvum bude tiež, že rozhodcovia prerušia každý duel v Poľsku a na Ukrajine, v ktorom dôjde k rasistickým prejavom zo strany fanúšikov smerom k hráčom. Európska futbalová únia UEFA splnomocnila rozhodcov, aby dočasne zastavili a napokon aj ukončili zápas, ak začne rasizmus "prerastať cez hlavu".

Štatistické zaujímavosti z histórie európskych futbalových šampionátov:

0 - Tri tímy v histórii ME nedali na záverečnom turnaji ani jeden gól: Sovietsky zväz v roku 1968, Turecko v roku 1996 a Dánsko v roku 2000.

3 - Tri tituly majstra Európy získalo v doterajšej histórii iba jedno mužstvo - Nemecko, a to v rokoch 1972, 1980 a 1996. Francúzsku a Španielsku patrí v historickom rebríčku 2. miesto. "Les Bleus" sa stali kontinentálnymi šampiónmi v rokoch 1984 a 2000 a "La Furia Roja" triumfovala v rokoch 1964 a 2008.

6:1 - Rekordné víťazstvo v histórii ME dosiahli pred dvanástimi rokmi na domácej pôde Holanďania, ktorí vo štvrťfinále zdolali Juhosláviu 6:1.

7 - Sedem hráčov sa na záverečných turnajoch ME blyslo tým, že strelilo minimálne jeden hetrik. Sú nimi Dieter Müller (NSR) v roku 1976 proti Juhoslávii (4:2), Klaus Allofs (NSR) v roku 1980 proti Holandsku (3:2), Michel Platini (Fr.) v roku 1984 proti Belgicku (5:0) a Juhoslávii (3:2), Marco van Basten (Hol.) v roku 1988 proti Anglicku (3:1), Sergio Conceicao (Portug.) v roku 2000 proti Nemecku (3:0), Patrick Kluivert (Hol.) v roku 2000 proti Juhoslávii (6:1) a David Villa (Šp.) v roku 2008 proti Rusku (4:1).

9 - Najlepší strelec v histórii európskych šampionátov je Michel Platini. Kapitán Francúzov vystrieľal "galskému kohútovi" deviatimi gólmi v roku 1984 celkový primát. Po sedem gólov si na záverečných turnajoch ME pripísali Holanďan Patrick Kluivert a Angličan Alan Shearer.

14 - Francúzsko nastrieľalo počas zlatej púte v roku 1984 v piatich zápasoch dovedna 14 gólov (9 z nich sám Platini), čo je rekord.

16 - Dvojica futbalistov si delí rekord v počte odohratých stretnutí na ME. Sú nimi Francúz Lilian Thuram a Holanďan Edwin van der Sar, ktorí na kontinentálnych šampionátoch nastúpili dovedna v 16 stretnutiach.

30 - Už tridsať krajín v 52-ročnej histórii ME pozná pocit hrať na záverečnom turnaji. Toto číslo zahŕňa aj Ukrajinu, ktorá bude mať na tohtoročnom šampionáte premiéru medzi európskou elitou, ako aj bývalé štáty - ZSSR (nástupníckou krajinou sa uvádza v štatistike Rusko) a ČSSR (nástupníckou krajinou sa uvádza v štatistike Česko).

38 - Rekordérmi v počte odohratých stretnutí na majstrovstvách Európy sú Nemci, ktorí ich majú na desiatich šampionátoch na konte dovedna 38. Nemeckí strelci dosiahli rovnako ako tí holandskí dokopy 55 gólov.

Program zápasov na futbalových majstrovstvách Európy 2012 (časy sú uvedené SELČ):

Základná časť (skupinová fáza):

8. júna:

A-skupina: Poľsko - Grécko (Národný štadión, Varšava, 18.00 h), Rusko - Česko (Mestský štadión, Vroclav, 20.45)

9. júna:

B-skupina: Holandsko - Dánsko (OSK Metalist, Charkov, 18.00), Nemecko - Portugalsko (Arena Ľvov, Ľvov, 20.45)

10. júna:

C-skupina: Španielsko - Taliansko (PGE Arena, Gdansk, 18.00), Írsko - Chorvátsko (Mestský štadión, Poznaň, 20.45)

11. júna:

D-skupina: Francúzsko - Anglicko (Donbass Arena, Doneck, 18.00), Ukrajina - Švédsko (Olympijský štadión, Kyjev, 20.45)

12. júna:

A-skupina: Grécko - Česko (Mestský štadión, Vroclav, 18.00), Poľsko - Rusko (Národný štadión, Varšava, 20.45)

13. júna:

B-skupina: Dánsko - Portugalsko (Arena Ľvov, Ľvov, 18.00), Holandsko - Nemecko (OSK Metalist, Charkov, 20.45)

14. júna:

C-skupina: Taliansko - Chorvátsko (Mestský štadión, Poznaň, 18.00), Španielsko - Írsko (PGE Arena, Gdansk, 20.45)

15. júna:

D-skupina: Švédsko - Anglicko (Olympijský štadión, Kyjev, 18.00), Ukrajina - Francúzsko (Donbass Arena, Doneck, 20.45)

16. júna:

A-skupina: Česko - Poľsko (Mestský štadión, Vroclav, 20.45), Grécko - Rusko (Národný štadión, Varšava, 20.45)

17. júna:

B-skupina: Portugalsko - Holandsko (OSK Metalist, Charkov, 20.45), Dánsko - Nemecko (Arena Ľvov, Ľvov, 20.45)

18. júna:

C-skupina: Chorvátsko - Španielsko (PGE Arena, Gdansk, 20.45), Taliansko - Írsko (Mestský štadión, Poznaň, 20.45)

19. júna:

D-skupina: Anglicko - Ukrajina (Donbass Arena, Doneck, 20.45), Švédsko - Francúzsko (Olympijský štadión, Kyjev, 20.45)

Vyraďovacia časť (všetky začiatky o 20.45 h):

21. júna: štvrťfinále A1 - B2 (Varšava)

22. júna: štvrťfinále B1 - A2 (Gdansk)

23. júna: štvrťfinále C1 - D2 (Doneck)

24. júna: štvrťfinále D1 - C2 (Kyjev)

27. júna: semifinále: víťaz A1-B2 / C1-D2 (Doneck)

28. júna: semifinále: víťaz B1-A2 / D1-C2 (Varšava)

1. júla: finále (Kyjev)

Už ste čítali?