Dobré noviny
Ako posilniť imunitu dieťaťa? Pomôže vám týchto 7 skúsenosťami preverených rád
Dobré noviny
Dobré noviny

Ako posilniť imunitu dieťaťa? Pomôže vám týchto 7 skúsenosťami preverených rád

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Pozrite sa, čo by ste mali robiť, aby vaše deti nemuseli zbytočne často ležať doma s horúčkou.

Poznáte to. Len čo dáte dieťa do škôlky či do školy, čoskoro naň začne doliehať nádcha, kašeľ, zapchatý nos, chrípka. A hoci rodičia často zdôvodňujú chorobnosť svojich detí práve kolektívom, neraz sú to práve naše vlastné chyby, ktoré môžu oslabovať imunitu našich ratolestí. Pozrite sa, čo by ste mali robiť, aby vaše deti nemuseli zbytočne často ležať doma s horúčkou.

1. Neobliekajte mu zbytočne priveľa oblečenia

S príchodom chladných dní majú rodičia tendenciu obliekať svoje deti do mnohých vrstiev oblečenia. Takýto dobrý zámer však môže mať úplne opačný účinok. Prečo? Po prvé preto, lebo ak budete dieťa strániť pred všetkým chladom, ľahko sa môže stať, že už len pri nepatrnom styku s mrazom hneď ochorie. A po druhé preto, lebo pod veľkým množstvom oblečenia sa dieťa ľahko spotí a už pri slabom závane studeného vetra môže rýchlo prechladnúť. Optimálne je síce oblečenie vrstviť, ale rozumne. Snažte sa preto vždy o to, aby si dieťa mohlo jednu vrstvu oblečenia v prípade oteplenia jednoducho dať dole. A naopak.

2. Pokiaľ to nie je nutné, nežiadajte antibiotiká

Trpezlivosť je vlastnosť, ktorá v súčasnom uponáhľanom životnom štýle mnohým rodičom veľmi chýba. Často sa prejavuje aj vo vyžadovaní liečby antibiotikami, aby sa dieťa čo z choroby dostalo čo najrýchlejšie. Avšak treba si uvedomiť, že chrípku ani teplotu antibiotiká neliečia. Tie totiž pôsobia len proti baktériám, a preto sa užívajú len v prípade, ak sa k vírusovej infekcii pridruží aj infekcia bakteriálna. Pritom až 80 % bežných ochorení detí v predškolskom veku je vírusového charakteru.

Pri zvažovaní liečby rovnako myslite na to, že tým, že detský organizmus prekoná infekt aj niekoľkokrát do roka, sa jeho imunita len posilňuje. Preto nebuďte netrpezliví a doprajte imunite vášho dieťaťa čas na to, aby sa stala dostatočne odolnou.

3. Neprekurujte byt

V domnienke „čím teplejšie, tým lepšie“ neraz prekurujeme miestnosti v našom byte, mysliac si, že robíme správnu vec pre zdravie nás i našich detí. Opak je však pravdou. Hoci teplo je pocitovo pre nás prijateľnejšie, netreba to s ním preháňať. Lekári odporúčajú, aby teplota v miestnosti, kde spíme, mala 18 stupňov Celzia, v ostatných miestnostiach 22 stupňov. Prečo je to tak? Dôvod je jednoduchý. V prekúrených miestnostiach je poväčšine suchý vzduch, ktorý vysušuje našu sliznicu a tým pádom aj jej obranyschopnosť. Preto aj dobre mieneným skutkom udržať svoje dieťa v teple môžete u neho zvýšiť riziko vzniku vírusových infekcií. Podobne ako pri oblečení, aj tu platí staré známe „všetko s mierou“.

4. S hygienou a čistotou opatrne

Preháňať to netreba ani pri hygiene. Ak chcete svoje dieťa chrániť pred chorobami častým používaním antibakteriálnych a dezinfekčných mydiel, nerobíte správne. Prílišná hygiena totiž spôsobuje, že dieťa stráca odolnosť voči bežným vírusom či baktériám a to hneď po príchode do kolektívu zostane choré. Dovoľte imunitnému systému vášho dieťaťa, aby sa naučil sám bojovať s škodlivými organizmami. Odvďačí sa vám väčšou odolnosťou.

5. Neposielajte do kolektívu nedoliečené dieťa

Áno, kolektív je častou príčinou ochorení dieťaťa. Ale prečo je to tak? Dôvodom sú predovšetkým nedoliečené deti. Dbajte na to, aby vaše dieťa do kolektívu prišlo vždy úplne doliečené. V opačnom prípade môže byť totiž oveľa náchylnejšie na nakazenie sa vírusovou či bakteriálnou infekciou a ľahko sa stane, že vaša ratolesť bude prechádzať z jednej choroby do druhej ako v začarovanom kruhu. Čas na poriadne doliečenie jedného ochorenia je pritom určite kratší ako čas, ktorý treba obetovať často chorému dieťaťu.

6. Nevystavujte ho stresu z rodinných hádok

Nielen vírusy a baktérie oslabujú imunitný systém detí, ale aj zlé psychické rozpoloženie. Je totiž známe, že detská imunita je najviac zraniteľná práve vtedy, ak v rodinnom kruhu panuje stres, hádky a nepohoda. Hoci sa tomu často nevieme vyhnúť, pokúste sa minimálne pravidelne prejavovať svojim deťom veľa lásky a porozumenia. Veď pozitívna nálada má skutočne blahodarné účinky na imunitný systém nás všetkých.

7. Myslite na prevenciu s Optimunom

Aktívny pohyb, pestrá vyvážená strava, dostatočný príjem tekutín, to všetko jednoznačne prospieva imunitnému systému. Keď však vidíte, že aj napriek zdravému životnému štýlu organizmus vás i vašich detí nedokáže účinne bojovať s chorobami, doprajte mu účinnú posilu. Ňou sú bezpochyby PRP proteíny, malé proteíny nášho imunitného systému, ktoré vysielajú signály k bunkám imunitného systému, aby vykonávali svoju funkciu správne. Počas pôsobenia škodlivých toxínov, baktérií či vírusov naštartujú imunitný systém. Patentovaný komplex viac ako 80 druhov týchto proteínov nájdete napríklad v spreji Optimun od spoločnosti Monsea, ktorý je skvelou pomôckou pre odolnosť nášho imunitného systému. Môžu ho pritom užívať už deti od 3 rokov.

(pr)

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…