Slovom roka v Rakúsku sa stalo Willkommenskultur - kultúra prijatia
TASR
TASR

Slovom roka v Rakúsku sa stalo Willkommenskultur - kultúra prijatia

Mnohí Rakúšania sú hrdí na to, ako rakúska spoločnosť pomáha utečencom prichádzajúcim do ich krajiny po riskantnej plavbe cez more a nemenej nebezpečnej ceste z Grécka cez západný Balkán.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 

Graz 4. decembra (TASR) - Slovom roka sa tento rok v Rakúsku stalo slovo "Willkommenskultur", čo v preklade znamená "kultúra prijatia". Toto slovo sa v Rakúsku začalo hojne používať počas mohutnej vlny utečencov, ktorí od leta utekajú pred vojnovými konfliktmi vo svojich krajinách do Európy. Informovali o tom dnes viaceré rakúske denníky.

Porotu, ktorá o rakúskom slove roka rozhodovala, viedol germanista Rudolf Muhr z univerzity v Grazi. Výber poroty vysvetlil tým, že odzrkadľuje "vzťah a konanie tých, ktorí sa snažili pomáhať utečencom unikajúcim pre vojnou, aby viedli svoj život v bezpečí a slobode".

Dodal, že slovo, ktoré sa pôvodne používalo v súvislosti s ekonomickými migrantmi, dostalo "počas migračnej krízy a následnej diskusie ohľadom vzťahu spoločnosti k utečencom nový význam", cituje ho webový portál Local.at.

Mnohí Rakúšania sú hrdí na to, ako rakúska spoločnosť pomáha utečencom prichádzajúcim do ich krajiny po riskantnej plavbe cez more a nemenej nebezpečnej ceste z Grécka cez západný Balkán.

Rakúsko, krajina s 8,5 miliónom obyvateľov, očakáva, že tento rok bude rekordný v počte podaných žiadostí o azyl - predpokladá sa, že o udelenie azylu požiada celkovo 90.000 ľudí, čo je v prepočte na počet obyvateľov tejto krajiny najvyšší počet v Európe.

Kategóriu "nesprávne pomenovanie roka" vyhralo slovné spojenie "besondere bauliche Massnahmen" - zvláštne štrukturálne opatrenia -, ktoré ako eufemizmus použila rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová v súvislosti s rakúskym plotom postaveným na hraniciach so Slovinskom v snahe zabrániť prechodu migrantov.

Muhr dodal, že toto slovné spojenie predstavuje nerozhodnosť rakúskeho vedenia, ako konať v utečeneckej kríze, keď sa časť občanov stavia proti prijímaniu migrantov. Ide aj o dôkaz toho, že politici sa v tom čase vyhýbali slovnému spojeniu "pohraničný plot", lebo ho v danej situácii pociťovali ako tabu.

V kategórii najhorších fráz sa tento rok v Rakúsku ocitla veta: "Ja nie som rasista. ale...".

Výrokom roka sa v Rakúsku stala veta: "Frankreich, wir kommen!" (Hor sa do Francúzska!), ktorú vyslovil tréner rakúskej reprezentácie Marcel Koller, keď sa jeho tím kvalifikoval na budúcoročné majstrovstvá sveta vo futbale vo Francúzsku. Koller prišiel na tlačovú konferenciu s baretom na hlave a bagetou v ruke.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…