Vyššie dane podľa prieskumu obmedzia prácu a investície
SITA
SITA

Vyššie dane podľa prieskumu obmedzia prácu a investície

Dôsledkom vyšších daní bude zhoršenie konkurencieschopnosti slovenských podnikov.

BRATISLAVA 7. júna - Vládou avizované daňovo-odvodové zmeny spôsobia vo firmách rast nákladov v priemere o 7,8 %, zníženie počtu zamestnancov v priemere o 4,9 % a zníženie investícií podnikov v priemere o 25,4 %.

Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), do ktorého sa zapojilo 125 podnikov z celého Slovenska.

Dôsledkom bude zhoršenie konkurencieschopnosti slovenských podnikov.

Najväčší negatívny vplyv na konkurencieschopnosť bude mať podľa podnikateľov zvýšenie sadzby dane z príjmov právnických osôb z 19 % na 23 %. Myslí si to viac ako polovica opýtaných.

Odvodové stropy zhoršia konkurencieschopnosť

Druhý najvýraznejší dopad bude mať podľa prieskumu zvýšenie odvodových stropov pre vysoko kvalifikovaných, a teda nadpriemerne platených pracovníkov. Vyššie odvodové stropy sa prenesú do vyšších nákladov podnikov a 49 % podnikateľov to vníma ako výrazné až likvidačné zhoršenie konkurencieschopnosti.

Zvýšený bankový odvod a z neho plynúce riziko zdražovania úverov vníma ako hrozbu 39 % podnikateľov. Nasleduje daň z dividend a zavedenie progresívnej dane z príjmov fyzických osôb, ktoré považuje za výraznú hrozbu 38 % opýtaných.

Vzhľadom na tieto očakávania podnikateľov PAS odporúča vláde prehodnotiť pripravované opatrenia v oblasti daní a odvodov tak, aby sa znížil ich negatívne dopady na aktivity súkromného sektora, zamestnanosť a celkový rast ekonomiky. Namiesto zvyšovania daní PAS v súvislosti s ozdravovaním verejných financií zdôrazňuje najmä potrebu škrtania neefektívnych verejných výdavkov, presadzovanie neutrality v odvodoch, lepší výber daní a obmedzovanie únikov, reformu prvého dôchodkového piliera a zvyšovanie transparentnosti v zdravotníctve a vo verejnom obstarávaní.

Tretina podnikov bude musieť prepúšťať

Avizované daňovo-odvodové zmeny zvýšia náklady v dvoch tretinách podnikov. Nárast nákladov do maximálne 10 % avizovalo 46 % opýtaných, nárast nákladov od 10 % do 20 % odhaduje každý piaty podnikateľ. Rast nákladov nad 20 % uviedli len 4 % respondentov. Naproti tomu stojí 31 % podnikateľov, ktorí v súvislosti s pripravovanými daňovo-odvodovými zmenami nepredpokladajú rast nákladov. Po zohľadnení názorov všetkých respondentov prieskumu možno očakávať zvýšenie nákladov podnikov v priemere o 7,8 %.

Takmer dve tretiny podnikov dokážu absorbovať zníženie konkurencieschopnosti a nárast nákladov bez toho, aby prepúšťali zamestnancov. Zvyšné podniky však tvrdia, že budú musieť prepúšťať. Vo štvrtine firiem možno očakávať pokles zamestnanosti maximálne o 10 %. Prepustenie od 10 % do 20 % zamestnancov očakáva 7 % respondentov. Viac ako 20-percentný pokles zamestnanosti hrozí v 5 percentách firiem. Po zohľadnení všetkých odpovedí možno očakávať zníženie zamestnanosti vo firmách v priemere o 4,9 %.

Najvýraznejšie sa avizované zmeny prejavia v zmene investičných plánov podnikov. Každý desiaty podnik plánuje zastaviť svoje investičné aktivity v najbližších troch rokoch na Slovensku a 9 % podnikateľov plánuje znížiť plánované investície o viac ako polovicu. Približne tretina podnikov hovorí o miernom prehodnotení investičných zámerov, pričom objem investícií by mal byť zredukovaný maximálne o štvrtinu. Zostávajúca tretina podnikateľov žiadne zmeny v investičných zámeroch nepripravuje. V priemere podľa odhadov podnikateľov klesnú investície v podnikoch o 25,4 %. Ide podľa PAS o pomerne vysoké číslo, keďže v čase vysokej nezamestnanosti sú investície obzvlášť dôležité pre tvorbu pracovných miest.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…