Dobré noviny
Vyššie dane podľa prieskumu obmedzia prácu a investície
SITA
SITA

Vyššie dane podľa prieskumu obmedzia prácu a investície

Dôsledkom vyšších daní bude zhoršenie konkurencieschopnosti slovenských podnikov.

BRATISLAVA 7. júna - Vládou avizované daňovo-odvodové zmeny spôsobia vo firmách rast nákladov v priemere o 7,8 %, zníženie počtu zamestnancov v priemere o 4,9 % a zníženie investícií podnikov v priemere o 25,4 %.

Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), do ktorého sa zapojilo 125 podnikov z celého Slovenska.

Dôsledkom bude zhoršenie konkurencieschopnosti slovenských podnikov.

Najväčší negatívny vplyv na konkurencieschopnosť bude mať podľa podnikateľov zvýšenie sadzby dane z príjmov právnických osôb z 19 % na 23 %. Myslí si to viac ako polovica opýtaných.

Odvodové stropy zhoršia konkurencieschopnosť

Druhý najvýraznejší dopad bude mať podľa prieskumu zvýšenie odvodových stropov pre vysoko kvalifikovaných, a teda nadpriemerne platených pracovníkov. Vyššie odvodové stropy sa prenesú do vyšších nákladov podnikov a 49 % podnikateľov to vníma ako výrazné až likvidačné zhoršenie konkurencieschopnosti.

Zvýšený bankový odvod a z neho plynúce riziko zdražovania úverov vníma ako hrozbu 39 % podnikateľov. Nasleduje daň z dividend a zavedenie progresívnej dane z príjmov fyzických osôb, ktoré považuje za výraznú hrozbu 38 % opýtaných.

Vzhľadom na tieto očakávania podnikateľov PAS odporúča vláde prehodnotiť pripravované opatrenia v oblasti daní a odvodov tak, aby sa znížil ich negatívne dopady na aktivity súkromného sektora, zamestnanosť a celkový rast ekonomiky. Namiesto zvyšovania daní PAS v súvislosti s ozdravovaním verejných financií zdôrazňuje najmä potrebu škrtania neefektívnych verejných výdavkov, presadzovanie neutrality v odvodoch, lepší výber daní a obmedzovanie únikov, reformu prvého dôchodkového piliera a zvyšovanie transparentnosti v zdravotníctve a vo verejnom obstarávaní.

Tretina podnikov bude musieť prepúšťať

Avizované daňovo-odvodové zmeny zvýšia náklady v dvoch tretinách podnikov. Nárast nákladov do maximálne 10 % avizovalo 46 % opýtaných, nárast nákladov od 10 % do 20 % odhaduje každý piaty podnikateľ. Rast nákladov nad 20 % uviedli len 4 % respondentov. Naproti tomu stojí 31 % podnikateľov, ktorí v súvislosti s pripravovanými daňovo-odvodovými zmenami nepredpokladajú rast nákladov. Po zohľadnení názorov všetkých respondentov prieskumu možno očakávať zvýšenie nákladov podnikov v priemere o 7,8 %.

Takmer dve tretiny podnikov dokážu absorbovať zníženie konkurencieschopnosti a nárast nákladov bez toho, aby prepúšťali zamestnancov. Zvyšné podniky však tvrdia, že budú musieť prepúšťať. Vo štvrtine firiem možno očakávať pokles zamestnanosti maximálne o 10 %. Prepustenie od 10 % do 20 % zamestnancov očakáva 7 % respondentov. Viac ako 20-percentný pokles zamestnanosti hrozí v 5 percentách firiem. Po zohľadnení všetkých odpovedí možno očakávať zníženie zamestnanosti vo firmách v priemere o 4,9 %.

Najvýraznejšie sa avizované zmeny prejavia v zmene investičných plánov podnikov. Každý desiaty podnik plánuje zastaviť svoje investičné aktivity v najbližších troch rokoch na Slovensku a 9 % podnikateľov plánuje znížiť plánované investície o viac ako polovicu. Približne tretina podnikov hovorí o miernom prehodnotení investičných zámerov, pričom objem investícií by mal byť zredukovaný maximálne o štvrtinu. Zostávajúca tretina podnikateľov žiadne zmeny v investičných zámeroch nepripravuje. V priemere podľa odhadov podnikateľov klesnú investície v podnikoch o 25,4 %. Ide podľa PAS o pomerne vysoké číslo, keďže v čase vysokej nezamestnanosti sú investície obzvlášť dôležité pre tvorbu pracovných miest.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…