Prvé neónové svetlo sa na verejnosti rozsvietilo pred 105 rokmi
TASR
TASR

Prvé neónové svetlo sa na verejnosti rozsvietilo pred 105 rokmi

Ešte pred skúmaním inertných plynov, ku ktorým neón patrí, sa Georges Claude venoval zvýšeniu bezpečnosti prepravy technických plynov, pri ktorých hrozili explózie.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 

Paríž/Bratislava 3. decembra (TASR) - Prvé neónové osvetlenie predstavil vo francúzskej metropole Paríži francúzsky chemik Georges Claude dňa 3. decembra 1910.

Neóny, ktoré sa ľahko ohýbali do podoby písmen a spletitých kontúr sa rýchlo stali nevyhnutnou súčasťou pouličných reklám. Jasne žiarili i za denného svetla a pútali pozornosť okoloidúcich.

Vynález predviedol Francúz Georges Claude na svetovej výstave Expo v Paríži. Utesnená sklenená trubica naplnená vzácnym plynom neónom, ktorú nádherným červeným svetlom rozsvietil elektrický prúd, našla významné uplatnenie najmä v reklamnej sfére. V roku 1911 si "Neónový Claude" dal postup výroby neónových trubíc patentovať v Európe a v roku 1915 aj v USA.

V roku 1912 krášlila prvá neónová reklama jedno z parížskych holičstiev a v roku 1919 Claude dekoroval vchod do noblesnej Parížskej opery červenými a modrými svetlami. Čoskoro sa neóny rozšírili v mnohých krajinách Európy. V roku 1923 spoločnosť Claude Neon predala za 24.000 amerických dolárov dve neónové reklamy obchodníkom s automobilmi v Los Angeles (USA) a následne farebné svetlá prenikli až do japonského Tokia.

Ešte pred skúmaním inertných plynov, ku ktorým neón patrí, sa Georges Claude venoval zvýšeniu bezpečnosti prepravy technických plynov, pri ktorých hrozili explózie. V roku 1897 napríklad zistil, že acetylén používajúci sa ako technický plyn pri rôznych chemických procesoch a ako palivo do plynových zváračiek sa dá rozpustiť v acetóne. V tomto skupenstve je manipulácia s ním bezpečnejšia. Podnik Air Liquide, ktorý Claude založil v roku 1902, úspešne pôsobí na trhu dodnes. Chemik sa tiež zapodieval experimentovaním v oblasti zdrojov energie.

Ako podporovateľ kolaborantskej vichistickej vlády vo Francúzsku počas druhej svetovej vojny bol Georges Claude, ktorý sa narodil 24. septembra 1870, v rokoch 1945 až 1949 uväznený. Zomrel 23. mája 1960 vo veku takmer 90 rokov.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…