Prejsť cez rieku nie je pre mravce problém. Pozrite si ich dôvtipnú techniku
Menšie rieky, potoky alebo priepasti dokážu juhoamerické mravce hravo zdolať.

SYDNEY 30. novembra – Mravce sú v ríši hmyzu známe ako akýsi stavitelia. Nielenže si dokážu postaviť unikátne príbytky a skrýše, ale niektoré druhy si pomocou vlastných tiel dokážu vytvárať aj dokonalé živé mosty.
Menšie rieky, potoky alebo priepasti, ktoré by pre európskych mravcov predstavovali neprekonateľnú prekážku, dokážu hravo zdolať hravo zdolať napríklad americké mravce. Nespočíva to pritom len v ich fascinujúcej sile a staviteľských schopnostiach, ale aj v ich nesmiernej inteligencii.
Spôsob stavania a štruktúru mravčích mostov skúmal medzinárodný tím vedcov. Tí zistili, že základňa mosta tvorená živými telami sa dokáže pohybovať vpred a otáčať sa. Mravce sú schopné otočiť základom mosta tak, aby smeroval k vybranému cieľu. Vedci súčasne popísali mechanizmus toho, ako mravce poznajú, že majú most rozpustiť. Vychádza to z počtu mravcov, ktorí prechádzajú nad základom mosta. Akonáhle dosiahne počet mravcov „kritickú hranicu“, dolné vrstvy začnú stavbu pomaly rozpúšťať.
Odborníkov však prekvapilo aj racionálne a ekonomické správanie mravcov. Doteraz sa totiž domnievali, že mravce sa snažia stavať mosty čo najkratšie. Omyl. Ukázalo sa, že juhoamerické mravce budujú svoje mosty tak, aby boli čo najekonomickejšie. Radšej teda zvolia dlhšiu, no menej náročnú trasu, pri ktorej využijú čo najmenej mravcov.
Tento výskum by podľa jeho autorov mohol mať vplyv aj na život ľudí. „Mravčia inteligencia by sa totiž dala previesť na algoritmy, ktorými sa riadi napríklad správanie robotov pracujúcich v skupinách,“ naznačil jednu z možností Christopher Reid z univerzity v Sydney, ktorý sa na výskume podieľal. Od mravcov sa však toho môžeme naučiť ešte oveľa viac.