Proti klimatickej zmene možno bojovať aj zmenou jedálnička
TASR
TASR

Proti klimatickej zmene možno bojovať aj zmenou jedálnička

Ochranári upozorňujú, že napríklad priemyselný chov hospodárskych zvierat a produkcia mäsa a mliečnych výrobkov majú za následok vážne dôsledky pre životné prostredie.

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa
 

Bratislava 29. novembra (TASR) - Na klimatickú zmenu a znižovanie emisií oxidu uhličitého môžu mať podľa environmentalistov vplyv nielen vlády, ale aj jednotlivci. Radia preto myslieť na využívanie obnoviteľných zdrojov, efektívne využívanie dopravy a úspory energií. "Sú aj iné súčasti života, vďaka ktorým môžeme prispieť k boju s klimatickou zmenou. Zamýšľanie sa nad pôvodom jedla a drobné či väčšie úpravy nášho jedálnička sú schopné urobiť veľké veci pre planétu," uviedla hovorkyňa Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová.

Ochranári upozorňujú, že napríklad priemyselný chov hospodárskych zvierat a produkcia mäsa a mliečnych výrobkov majú za následok vážne dôsledky pre životné prostredie. "Chov zvierat spôsobuje 18 percent všetkých skleníkových plynov. Spolu s energetickým a dopravným sektorom je tak hlavným odvetvím, ktoré prispieva ku globálnu otepľovaniu. Dobytok okrem toho produkuje nebezpečný plyn - metán. Takisto chov dobytka paradoxne prispieva k hladu, keďže veľké množstvo pestovaných plodín slúži iba ako krmivo pre zvieratá," priblížila Ábelová.

K šetrnejšiemu využívaniu prírodných zdrojov možno prispieť aj nákupom lokálnych produktov. "Ponuky v supermarketoch nás rozmaznávajú. Trvalá ponuka všetkého a stále, vytvára ilúziu, že nie je problém dopestovať čokoľvek, kedykoľvek a tiež to doviezť zákazníkovi takmer predo dvere jeho bytu. Všetko má však svoju cenu," povedala Ábelová. Poukázala na to, že Slováci častokrát nenakupujú lokálne, ale majú šošovicu z Kanady, cesnak z Číny alebo jahody dopestované v španielskych skleníkoch. Problémom je tiež plytvanie s potravinami.

Dôležité je tiež podľa Ábelovej zamýšľať sa nad pôvodom potravín a nad tým, čo ich pestovanie spôsobuje. "Už druhý mesiac sa na juhovýchode Ázie, v Indonézii a v Malajzii, odohráva jedna z najhorších ekologických katastrof. Za tragédiou sa skrývajú špekulácie, že umelo zakladané požiare sú cestou k tomu, ako sa dostať k pozemkom. Tie sa neskôr pretvoria na plantáže, kde sa pestuje palma olejná. Z nej sa získava olej, ktorý je lacnou náhradou rastlinného oleja," pripomenula Ábelová. Možno ho nájsť v zemiakových lupienkoch, cereáliách, v čokoláde či v kozmetike.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…