Pápež si v Ugande uctil pamiatku katolíckych a anglikánskych mučeníkov
TASR
TASR

Pápež si v Ugande uctil pamiatku katolíckych a anglikánskych mučeníkov

Pápež František pricestoval do Ugandy v piatok z Kene, ktorá bola prvou jeho zástavkou v rámci takzvanej africkej cesty. Tú zakončí nedeľňajšou návštevou Stredoafrickej republiky.

Pápež František sa modlí počas stretnutia s mládežou v ugandskej Kampale 28. novembra 2015. Foto: TASR/AP Photo
 

Kampala 28. novembra (TASR) - Pápež František si dnes počas druhého dňa svojej návštevy v Ugande uctil pamiatku katolíckych a anglikánskych mučeníkov, ktorí boli zavraždení koncom 19. storočia na príkaz miestneho kráľa snažiaceho sa zmariť šírenie kresťanstva. Informovala o tom agentúra DPA.

"Spomíname si tiež na anglikánskych mučeníkov, ktorých smrť pre Krista vydáva svedectvo ekumenizmu krvi," uviedol pápež v rámci raňajšej omše v anglikánskej svätyni Namugongo ležiacej na východe ugandskej metropoly Kampala, kde prišla o život väčšina spomedzi zmienených 22 katolíckych a 23 anglikánskych mučeníkov.

Na zmienenej omši sa podľa agentúry AP zúčastnilo približne 300.000 ľudí. František na nej zároveň vyzval veriacich, aby využili príklad týchto mučeníkov a stali sa vo svojej vlasti misionármi tým, že sa budú starať o "starých, chudobných, ovdovených či opustených" ľudí.

V rámci stretnutia s tisíckami mladých ľuďmi si pápež vypočul napríklad svedectvo bývalého detského vojaka, ktorý prekonal traumy zo zajatia a mučenia a tiež mladej ženy, ktorá sa narodila ako HIV pozitívna. Mládežníkov následne vyzval, aby nasledovali príklad týchto ľudí a tiež mučeníkov a s pomocou modlitby "negatívne premenili na pozitívne".

Ďalšou dnešnou zástavkou pápeža bolo katolícke charitatívne centrum. Členov cirkvi na ňom vyzval k starostlivosti o chudobných a zároveň vyslovil kritiku na adresu dnešnej kultúry, ktorá opovrhuje predovšetkým "nenarodenými, mladými a starými". Kresťania podľa jeho slov potrebujú preukázať, že ľudia sú dôležitejší než veci a, že to "kým sme je dôležitejšie než to, čo vlastníme," dodal.

Pápež František pricestoval do Ugandy v piatok z Kene, ktorá bola prvou jeho zástavkou v rámci takzvanej africkej cesty. Tú zakončí nedeľňajšou návštevou Stredoafrickej republiky.

V rámci svojej dvojdňovej návštevy Ugandy sa František stretol s tamojším prezidentom Yowerim Musevenim a tiež s prezidentom Južného Sudánu Salvom Kiirom, ktorý bol v tejto krajine na návšteve.

Hovorca Vatikánu Federico Lombardi uviedol, že pápež sa na piatkovej súkromnej schôdzke s Kiirom usiloval presadiť nastolenie mieru v tomto najmladšom štáte sveta, ktorý už takmer dva roky sužuje občianska vojna. Ďalšie detaily ohľadne stretnutia však verejnosti neposkytol.

V nedeľu pápeža očakávajú v Stredoafrickej republike, kde od roku 2013 zúri občianska vojna - proti sebe v nej stoja kresťanské a moslimské milície. Aj preto je táto časť jeho cesty po Afrike považovaná za najriskantnejšiu.

Františkova cesta po Afrike je už jeho 11 zahraničnou cestou od roku 2013, keď sa zhostil pápežského úradu. Afrika je domovom približne 180 miliónov katolíkov, pričom ich rady sa rozrastajú najrýchlejšie práve v tejto časti sveta, dodala DPA.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…