Argentína má nového prezidenta, ukončil 12 rokov kirchnerizmu
TASR
TASR

Argentína má nového prezidenta, ukončil 12 rokov kirchnerizmu

Prezidentských volieb sa mohlo zúčastniť okolo 32 miliónov Argentínčanov. P

Na snímke odchádzajúca argentínska prezidentka Cristina Fernándezová de Kirchnerová Foto: TASR/AP
 

Buenos Aires 23. novembra (TASR) - Po dvanástich rokoch sa v Argentíne končí éra tzv. kirchnerizmu. Liberálny opozičný kandidát Mauricio Macri totiž podľa oficiálnych čiastkových výsledkov vyhral v nedeľu druhé, rozhodujúce kolo prezidentských volieb, keď porazil ľavicového kandidáta vlády Daniela Scioliho, informovali svetové agentúry.

Zo sčítania viac ako 91 percent hlasov vyplýva, že 56-ročný Macri dostal 52 percent hlasov, jeho súper 48 percent. Doterajší starosta hlavného mesta Buenos Aires sa tak 10. decembra stane oficiálne nástupcom doterajšej dvojnásobnej prezidentky Cristiny Fernándezovej de Kirchnerovej.

V reakcii na svoje víťazstvo Macri, ktorý skončil v prvom kole konanom 26. októbra druhý, povedal, že Argentínu teraz čaká "epochálna zmena". Voliči podľa neho urobili "nemožné možným".

Scioli, kandidát vládnucej strany Front za víťazstvo (FpV), ktorej šéfuje odchádzajúca prezidentka Kirchnerová, uznal svoju porážku. "Argentínsky ľud zvolil nového prezidenta Mauricia Macriho, ktorému som práve telefonicky zablahoželal. Som demokrat a rešpektujem vôľu ľudu, ktorý vybral alternatívu," povedal Scioli svojim priaznivcom na zhromaždení v Buenos Aires.

Scioli, ktorý je od decembra 2007 guvernérom provincie Buenos Aires, vyjadril nádej, že Macri bude pokračovať v pokroku, ktorý krajina urobila počas vlády Cristiny Kirchnerovej. Počas kampane Scioli varoval, že Macriho ortodoxná politika je podobná tej, ktorá predchádzala hospodárskej kríze v rokoch 2001-2002, keď sa milióny ľudí ocitli v chudobe. Voličov však zrejme presvedčil Macriho prísľub, že bude liberalizovať ekonomiku a uvoľní obmedzenia týkajúce sa dolárových transakcií a dovozu.

Prezidentských volieb sa mohlo zúčastniť okolo 32 miliónov Argentínčanov. Prvé kolo sa skončilo prekvapením, pretože Scioli len tesne porazil Macriho, a to pomerom hlasov 37 k 34 percentám, hoci prieskumy naznačovali asi desaťpercentný rozdiel. O novom prezidentovi Argentíny tak prvýkrát v jej dejinách muselo rozhodnúť až druhé kolo. Na víťazstvo v prvom kole musí totiž kandidát získať najmenej 45 percent hlasov, alebo prípadne len 40 percent, ak bude mať náskok pred druhým najúspešnejším kandidátom najmenej desať percentuálnych bodov.

Fernándezová sa už o post hlavy štátu nemohla tretíkrát uchádzať. FpV sa po jej znovuzvolení v roku 2011 snažilo presadiť zmenu ústavy umožňujúcu neobmedzené funkčné obdobie prezidenta, nezískalo však preň dostatočnú podporu v parlamente. Novinkou v argentínskej politike boli prezidentské primárky, ktoré sa uskutočnili 9. augusta.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…