Moslimskí imámovia: Islam je na svetelné roky vzdialený násiliu
TASR
TASR

Moslimskí imámovia: Islam je na svetelné roky vzdialený násiliu

Militanti z organizácie Islamský štát (IS), väčšinou francúzski alebo belgickí občania, zabili v piatok 13. novembra v Paríži 130 ľudí a vyše 350 ďalších zranili.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 

Paríž 21. novembra (TASR) - V mešitách po celom Francúzsku sa včera pravidelné týždenné modlitby konali v tieni minulotýždňových útokov islamských militantov, pričom imámovia v kázňach odmietli násilie a kládli otázku, ako môžu byť niektorí radikálni francúzski moslimovia jeho zástancami.

Francúzska vláda už skôr oznámila, že bude podnikať zásahy proti radikálnym kazateľom v mešitách, a dnes pred svitaním polícia skutočne prehľadala mešitu v západofrancúzskom pobrežnom meste Brest, kde pôsobí známy imám s radikálnymi názormi. Polícia však nenašla dôkazy o protizákonnej činnosti. Podobné razie podnikla polícia aj v mešitách v iných mestách. Umožňujú jej to rozšírené právomoci v rámci platného výnimočného stavu v krajine, pripomenula tlačová agentúra Reuters.

Veľká mešita v Paríži odvolala plánované zhromaždenie proti terorizmu, ktoré sa malo konať dnes po poludňajších modlitbách a na ktorom sa mala zúčastniť aj starostka Paríža Anne Hidalgová. Polícia totiž oznámila, že nemôže zaistiť bezpečnosť akcie.

Francúzska rada pre moslimskú vieru (CFCM) - hlavná organizácia zastrešujúca združenia mešít - a niekoľko jej členských zoskupení urobili nezvyčajný krok: vyzvali svojich imámov, aby v kázňach odsúdili útoky, a rozposlali im aj navrhované texty.

Militanti z organizácie Islamský štát (IS), väčšinou francúzski alebo belgickí občania, zabili v piatok 13. novembra v Paríži 130 ľudí a vyše 350 ďalších zranili. Francúzska päťmiliónová moslimská menšina je najväčšia v Európe a tvorí približne päť percent obyvateľstva v krajine.

"Tieto trestné činy spáchali deti Francúzska, ktoré sa hlásia k islamu a pokladajú sa za mučeníkov v džihádistickej operácii," uvádzalo sa v kázni vo francúzštine, ktorú rozposlala CFCM a ktorú prečítali vo všetkých pridružených mešitách.

"Nikdy nesmieme poľaviť v opakovaní slov, že pravý islam je na svetelné roky vzdialený nenávistnej ideológii týchto zločineckých teroristov," uvádzalo sa v kázni.

Písalo sa v nej tiež, že francúzski moslimovia "dávajú najavo svoju plnú podporu hodnotám republiky" a modlia sa k Bohu, aby "uchoval Francúzsko a požehnal mu".

Vo východofrancúzskom meste Štrasburg sa lídri miestnych katolíkov, protestantov a židov zišli na spoločných modlitbách vo Veľkej mešite. Veriacim sa prihovorili pod obrovskou francúzskou vlajkou.

V parížskej Veľkej mešite muž menom Kaddúr povedal, že francúzski moslimovia "nesmú ospravedlňovať" tento masaker. "Aj my sme pri tých útokoch stratili ľudí," dodal.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…