Minister kritizoval SOZA, urobila si zlé meno
SITA
SITA

Minister kritizoval SOZA, urobila si zlé meno

Ministerstvo kultúry pripravuje nový návrh zákona. Zmena by mohla platiť najskôr na jeseň.

BRATISLAVA 7. júna - Ministerstvo kultúry našlo rýchle legislatívne riešenie, ktoré by už koncom tohto roka zabránilo opakovaniu absurdných prípadov, aké sa stali medzi Slovenským ochranným zväzom autorským pre práva k hudobným dielam (SOZA) a napríklad obcami Pohorelá či Heľpa.

Cez poslanecký návrh na júlovú schôdzu parlamentu posunie novelu autorského zákona, ktorá umožní usporiadateľovi verejného kultúrneho podujatia, aj v prípade, že si vopred nesplní oznamovaciu povinnosť, dodatočne preukázať, že na jeho kultúrnej akcii nepoužil chránené diela.

Organizácia kolektívnej správy, ako je napríklad SOZA, potom nebude môcť od neho vymáhať žiadne platby súvisiace s touto akciou.

Text novely ešte pripravený nie je, ministerstvo kultúry zatiaľ vie iba jeho ideu, avizoval na dnešnej tlačovej besede minister kultúry Marek Maďarič. Ak by bol legislatívny proces bez problémov, mohla by táto zmena platiť najskôr na jeseň.

Čiastkové novely nie sú podľa Mareka Maďariča v prípade autorského zákona ideálne. Autorský zákon je totiž jeden z najzložitejších zákonov.

Minister pripomenul, že jednou z jeho priorít je príprava úplne nového autorského zákona. Do legislatívneho procesu nový zákon predložia v druhej polovici tohto volebného obdobia.

Nový autorský zákon bude nielen reagovať na súčasné potreby ochrany práv autorov a ďalších nositeľov práv, ale aj na nové spôsoby a prístupy k používaniu chránených obsahov v digitálnom veku a bude podporovať kreativitu a tvorivosť autorov.

Rýchle riešenie nie je jednoduché, keďže oblasť výnimiek a obmedzení je harmonizovaná v rámci práva Európskej únie a priestor pre národné úpravy je teda jasne vymedzený. Nový zákon by mohol byť účinný v roku 2015.

Napriek tomu, že SOZA vykonáva kolektívnu správu autorského práva na základe poverenia ministerstva kultúry, je od ministerstva nezávislá.

Ministerstvo kultúry však môže v SOZA vykonávať dohľad nad tým, ako si plní svoje zákonné povinnosti.

Preto sa Maďarič rozhodol, že taký dohľad MK SR urobí, a to aj v súvislosti v prípadmi SOZA vs. Pohorelá a SOZA vs. Heľpa. Dnes odišiel z ministerstva list, v ktorom ministerstvo SOZA vyzvalo, aby mu predložila všetky relevantné informácie k obom prípadom, dodal minister kultúry, ktorého mrzí, že si SOZA urobila zlé meno.

Maďarič si totiž myslí, že SOZA mohla postupovať oveľa veľkorysejšie. Bol by nerád, ak by sa diskusia uberala smerom, že nepotrebujeme združenia venujúce sa ochrane autorských práv. Ako dodal, SOZA mala postupovať citlivejšie, no v prvom rade chce zistiť skutočný stav veci.

Na dnešnú tlačovú besedu na MK SR prišiel aj hudobník a skladateľ a predseda Výboru SOZA Matúš Jakabčic, ktorý informoval o tom, že dnes dostal od starostu Pohorelej zoznam skladieb, ktoré odzneli na dvoch sporných akciách.

Jakabčic predbežne usudzuje, že niektoré diela majú aj svojich autorov, napríklad pieseň Točí sa mi točí figuruje v databáze SOZA hneď päťkrát. Jakabčic ponúkol starostovi obce Pohorelá Jozefovi Kalmanovi stretnutie a verí, že sa im to podarí už čoskoro vyriešiť, keďže, ako dodal, to, že piesne figurujú v databáze SOZA, neznamená, že nemôžu mať aj folklórnu, voľnú verziu.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…