Tieto nástrahy číhajú na deti v domácnosti. Ako ich ochrániť?
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Tieto nástrahy číhajú na deti v domácnosti. Ako ich ochrániť?

Kamkoľvek sa vo vašej domácnosti pozriete, všade uvidíte nejaké nástrahy, ktoré môžu pre deti predstavovať nebezpečenstvo úrazu. Bezpečnosť vašich ratolestí pritom závisí najmä od vás. Čo teda môžete robiť, aby ste ich ochránili?

— Foto: DC-CT

Klzká podlaha v kúpeľni, ostré hrany na nábytku, nízko umiestnené elektrické zástrčky či voľne prístupné spotrebiče v kuchyni. Kamkoľvek sa vo vašej domácnosti pozriete, všade uvidíte nejaké nástrahy, ktoré môžu pre deti predstavovať nebezpečenstvo úrazu. Bezpečnosť vašich ratolestí pritom závisí najmä od vás. Čo teda môžete robiť, aby ste ich ochránili? Prinášame vám niekoľko typov, ktoré vám pomôžu odstrániť množstvo nástrah v domácnosti a vďaka ktorým väčšine úrazov zaručene predídete.

Elektrina

U detí platí pravidlo, že čím sú menšie, tým sú zvedavejšie. Rady vyskúšajú a pochytajú všetko, čo im príde pod ruky a neuvedomujú si, že to pre ne môže byť nebezpečné. Jedno z najväčších rizík pre deti pritom predstavuje elektrina. Elektrické zástrčky sa nachádzajú v každej domácnosti, no nie všetky sa vždy využívajú. Tie voľné nikdy nezabudnite zabezpečiť špeciálnym plastovým krytom. Zabránite tak tomu, aby do nich deti strčili niečo, čo tam nepatrí.

Všetku elektroniku, nabíjačky a káble vždy schovávajte. Ak máte tú možnosť, ukladajte ich do uzamykateľných skriniek alebo aspoň niekam, kam deti nedotiahnu. Predlžovačky a káble od zapojených spotrebičov veďte radšej poza nábytok tak, aby ich vaši drobci nemohli vytiahnuť.

Odporúčame:

Rodičia robia vo výchove detí túto častú chybu. Týka sa to aj vás?

 

Kúpeľňa

Aj taká malá miestnosť akou je obvykle kúpeľňa predstavuje pre deti riziko úrazu. Najlepším opatrením je, ak svojim ratolestiam v kúpeľni asistujete, no to nie je vždy možné a navyše to nepredstavuje stopercentnú ochranu pred poranením. Načo všetko je teda ešte potrebné v kúpeľni myslieť? V prvom rade na to, že voda je dobrý sluha, no zlý pán. Ak máte ešte maličké bábätko, ktoré sa rado kúpe v množstve vody, môžete ho pred úplným potopením uchrániť pomocou nafukovacieho golieru.

Foto: Novinky.cz

U starších detí takéto nebezpečenstvo obvykle nehrozí, no tu nesmieme zabúdať na iné nástrahy, akými sú napríklad vodovodné batérie. Aby ste predišli popáleniu horúcou vodou, dnes už môžete svoju domácnosť vybaviť špeciálnymi termostatickými batériami. Tie sa dajú sčasti zablokovať a vtedy ich možno otočiť iba do základnej polohy, ktorá zodpovedá 38 stupňom Celzia. Avšak ak prídete k umývadlu vy a budete si chcieť pustiť teplejšiu vodu, môžete batériu opäť pohodlne odblokovať.

Foto: Novinky.cz

Čo však s klzkou podlahou v kúpeľni a vo vani? To dnes už pre žiadneho múdreho rodiča nepredstavuje žiadny problém. Podlahu môžete jednoducho zabezpečiť špeciálnymi protišmykovými podložkami, ktoré dokonale zabránia častým pádom nielen vašich detí.

Kuchyňa

Najväčším rizikom pre deti sú v rámci kuchyne jednoznačne spotrebiče. Všetky menšie kuchynské roboty, by ste preto mali položiť na miesta, kde s nimi deti nemôžu prísť do kontaktu. Horšie je to už však so sporákom a chladničkou. Aby vaše dieťa nedotiahlo na hrnce na sporáku, prípadne aby na rozpálené platne nepoložilo ruky, mali by ste ho zabezpečiť špeciálnou ohrádkou. Čo sa chladničky týka, úplne postačí ak ju zabezpečíte plastovou zábranou proti jej otváraniu.

Foto: Home

Ďalšie dobré rady

Ak ste sa vyššie spomenutými radami inšpirovali, urobili ste dobre a pravdepodobne ste tak zabránili viacerým úrazom vašich detí. Netreba však zabudnúť ešte na niekoľko drobných opatrení, vďaka ktorým dotiahnete zabezpečenie svojej domácnosti do úplného konca.

Zabráňte deťom, aby si svojvoľne odomykali a zamykali dvere. Slúži na to špeciálny uzáver na kľúče, ktorý funguje na základe dvojitého mechanizmu. Deti s ním dokážu hýbať, ale nezamknú sa. To dokážu iba dospelí, pretože tí vedia, ako ho používať. Stačí uzáver zatlačiť a otočiť ním a vtedy možno dvere zamknúť aj odomknúť.

Foto: Home

Deti treba ochrániť taktiež pred ostrými rohmi nábytku, čo môžete urobiť pomocou krytov z mäkkého plastu. Na všetky zásuvky a skrinky v dome pre istotu namontujte poistku a vchod na balkón a na schody zataraste špeciálnou zábranou. Nezabudnite si tiež kúpiť aj niekoľko zarážok na dvere. Tým, že ich necháte neustále otvorené, predídete pricviknutým prstom a iným zraneniam.

Foto: Home

Dôležitú úlohu pri bezpečnosti však zohráva aj komunikácia. Ak sú vaše deti dostatočne staré na to, aby pochopili, čo je to úraz, mali by ste im venovať nejaký čas a všetko im dôkladne vysvetliť. Povedzte im, čo všetko pre ne predstavuje hrozbu a ako sa poraneniu vyvarovať. No ak sa predsa len niečo stane a napriek všetkým opatreniam napokon dôjde k úrazu, mali by ste svojmu dieťaťu vedieť podať prvú pomoc.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…