Dobré noviny
Miro Jaroš riskoval, ale Tlaková níž mu vyšla
SITA
SITA

Miro Jaroš riskoval, ale Tlaková níž mu vyšla

Skladba Tlaková níž odštartovala spoluprácu speváka s producentom a skladateľom Vladom "Randym" Gnepom.

BRATISLAVA 7. júna - Spevák Miro Jaroš zrekapituloval svoju kariéru výberovkou Všetko najlepšie (2012), ktorá oficiálne vyšla 28. mája. Na kompiláciu zaradil 12 piesní z troch albumov - Exoterika (2005), Tlaková níž (2008) a Tráva musí rásť (2010) - a tiež dve novinky.

Debutový album však na výberovke reprezentujú len dve skladby - jeho prvý hit Šamanka a singel Na chvíľu.

Pre 34-ročného finalistu súťaže Slovensko hľadá SuperStar bola Exoterika síce komerčne najúspešnejšou nahrávkou, no na slovenské pomery to bol až príliš exotický album a tak sa po jeho vydaní snažil orientovať iným smerom.

Spevákovi rocková muzika nevonia

"Napriek tomu, že ten album bol platinový, keď sa z neho predalo viac než desaťtisíc kusov, riešili sme problém s tým, že ho nechcú hrať rádiá. To bol pre mňa signál, že keď chcem robiť to, čo ma najviac baví, teda muziku, budem sa musieť prispôsobiť slovenskému trhu, slovenskému poslucháčovi. V tej dobe som začal hľadať hudobný štýl, smerovanie, ktoré by mi nebolo proti srsti," povedal v rozhovore pre agentúru SITA.

Jaroš si najprv robil prieskum, čo by mu sedelo a čo by na rozdiel od Exoteriky bolo na Slovensku stráviteľné. Rodák zo Žiliny vedel, že mu rocková hudba veľmi nevonia a že doma sa necíti ani v tanečnej hudbe.

"Snažili sme sa nájsť štýl, ktorý by bol pre mňa charakteristický. Chcel som, aby si po vypočutí mojej skladby poslucháč povedal, že \'Áno, to je také jarošovské\'. Po vydaní albumu Exoterika nastal čas tápania, vystriedal som sedem producentov. Prechádzal som asi rok cestou, na ktorej som sa hľadal," uviedol spevák.

Prelomom bola Tlaková níž

Zlom nastal vo chvíli, keď sa mu podarilo na spoluprácu prehovoriť producenta a skladateľa Vlada "Randyho" Gnepu, ktorý ho zaujal hudbou pre Katku Knechtovú. Randy však bol voči Jarošovi dlho skeptický. "Pamätal si ma ako toho papagája zo SuperStar. V podstate mu môj prejav a moja osobnosť nebola veľmi sympatická. Rozhodli sme sa však, že skúsime nahrať jednu skúšobnú skladbu," povedal Jaroš.

Tou piesňou bol singel Tlaková níž, ktorý sa v rádiách uchytil a Jarošovi otvoril brány k novým poslucháčom. "Bol to risk, pretože som vedel, že ľudia, ktorí ma majú zafixovaného skladbami ako Boro Boro ma neprijmú. Ja som však vedel, že to je moja jediná šanca."

Po hite Tlaková níž vydal v priebehu piatich rokov ďalších 13 singlov, z ktorých mnohé sa umiestnili v prvej desiatke najhranejších domácich skladieb na Slovensku. Tým najnovším je pieseň Jednu šancu mi daj, ktorá je jednou z dvoch noviniek na jeho výberovke Všetko najlepšie. Druhou novinkou je úvodná skladba Štyri Ročné Obdobia.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…