Raketoplán Enterprise má domov v plávajúcom múzeu
Testovací raketoplán NASA priviezli do múzea na rieke Hudson v New Yorku.
BRATISLAVA 7. júna - Americký raketoplán Enterprise, ktorý pomenovali podľa lode zo sci-fi seriálu Star Trek, má svoj nový domov.
Z Medzinárodného letiska Johna F. Kennedyho ho priviezli do plávajúceho múzea na rieke Hudson v New Yorku.
Obyvatelia i návštevníci metropoly ho budú môcť už od 19. júla zblízka obdivovať na lietadlovej lodi USS Intrepid, na ktorej je v súčasnosti komplex Intrepid Sea, Air & Space Museum.
Enterprise, ktorý sa mal pôvodne volať Constitution, bol súčasťou programu raketoplánov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Aj keď do vesmíru napokon nikdy neletel, bol veľmi dôležitou súčasťou prípravy budúcich letov raketoplánov Columbia, Challenger, Discovery, Endeavour a Atlantis. Enterprise testovali v roku 1977. Prvú sériu letov uskutočnili bez posádky, ďalšie s dvojčlennou posádkou.
Prvý let raketoplánu sa napokon uskutočnil 12. apríla 1981, keď odštartoval z rampy 39A Kennedyho vesmírneho strediska na dvojdňovú misiu raketoplán Columbia, na ktorého palube boli kozmonauti John W. Young a Robert Crippen. Stalo sa tak presne 20 rokov po tom, čo do vesmíru letel prvý človek v histórii ľudstva - sovietsky kozmonaut Jurij Gagarin.
Hlavným cieľom misie raketoplánu Columbia s označením STS-1 bolo dokázať, že myšlienka opakovane použiteľného vesmírneho dopravného prostriedku je reálna. Dovtedy totiž žiadna iná vesmírna loď nedokázala letieť do vesmíru viac než raz.
Tridsať rokov trvajúci program raketoplánov NASA ukončili 21. júla 2011, kedy na Floride pristál raketoplán Atlantis. Na tomto programe sa zúčastnilo celkovo 355 astronautov. Pätica raketoplánov - Discovery, Columbia, Challenger, Atlantis a Endeavour - nalietala spolu viac ako 870 miliónov kilometrov.
Predstavitelia NASA vlani v apríli oznámili, že Atlantis zostane v Kennedyho vesmírnom centre na Floride, Endeavour umiestnia do California Science Center v Los Angeles a Discovery poputuje do Steven F. Udvar-Hazy Center neďaleko Washingtonu D.C., ktoré patrí pod Smithsonian Institution\'s National Air and Space Museum.
Zvyšné dva raketoplány si ľudia nebudú môcť pozrieť. Challenger totiž v januári 1986 krátko po štarte explodoval a vo februári 2003 bola pri návrate na Zem zničená aj Columbia.