Dobré noviny
Túlavý pes zdolal s cyklistami dvetisíc kilometrov naprieč Tibetom
Dobré noviny
Dobré noviny

Túlavý pes zdolal s cyklistami dvetisíc kilometrov naprieč Tibetom

"Spočiatku to vyzeralo, že za nami prosto len chvíľu pobeží," povedal jeden z účastníkov cyklistickej výpravy naprieč tibetskou náhornou plošinou, ku ktorej sa nečakane pridal štvornohý sprievod v podobe bieleho chlpatého orieška.

Ku skupine cyklistov sa malý biely pes pridal 4. mája. Vysokoškolský študent Xiao Yong, jeden z členov cyklistickej výpravy, sa s ním podelil o jedlo a pes už sa od skupinky nepohol. S tímom strávil 24 dní, zdolal 1 833 kilometrov a desať hôr týčiacich sa do výšky viac ako štyroch tisíc metrov nad morom.

Chlpatý uzlík plný sily a odhodlania

Dostal meno "Siao-sa" alebo "Malý Sa" a stal sa pre všetkých členov výpravy nečakane silnou morálnou oporou. Ako povedal v cieli cesty jeden z cyklistov Lu Po: "Siao-sa bol pre nás veľmi dôležitý. Prinášal nám celú cestu radosť a morálne nás držal pospolu ako jeden tím. Napríklad keď niekomu z nás už dochádzali sily, Siao-sa k nemu pribehol a držal s ním tempo".

Malý Sa naozaj preukázal neuveriteľne silnú vôľu a odhodlanie, v jednom dni dokázal zdolať až 60 kilometrov. Cyklisti ho brali ako člena tímu, takže na oplátku počas svojej cesty do Potala Palace v Lhase pomáhali aj jemu. Keď ich napríklad čakal strmý zjazd v Litang, tak pre štvornohého priateľa vyrobili klietku, ktorú si Xiao Yong pripevnil na nosič a cez náročný úsek psa previezli na bicykli.

Vernosť sa nakoniec túlavému psíkovi naozaj vyplatila, pretože po strastiplnej ceste naprieč Tibetom nakoniec našiel nový domov. Jeden z cyklistov si ho totiž vzal za svojho a postará sa o neho: "Dúfam, že ma Siao-sa prijme za svojho pána."

Psa dale musí dopraviť späť do Wuhanu. Zatiaľčo mladík tam pocestuje vlakom, psovi zaplatí letenku. V Číne totiž psi vlakom cestovať nesmú.

Páčil sa vám článok? Podporte ho v hlaovaní na

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…