Ako zvýšiť kvalitu vody
Zaujímajte sa o to, čo pijete. Dajte si záležať na kvalite vody, ktorú máte doma. Okrem vášho tela sa potešia aj domáce spotrebiče, ktoré s ňou prichádzajú do styku. Ako môžete zlepšiť kvalitu vody?
Poznáte to príslovie „Prach si a v prach sa obrátiš“? Tak vedzte, že nie je pravdivé. Druhá časť je možno pravdivá, ale prvá rozhodne nie. Nie ste prach, ste voda. Viac ako 60 % ľudského organizmu tvorí práve voda. Toto číslo ilustruje, ako veľmi je voda pre človeka dôležitá. No aj tak niektorí ľudia na to neberú ohľad a vôbec sa nezaujímajú o to, aká voda im tečie z vodovodných kohútikov. Patríte aj vy do tejto skupiny? Zaujímajte sa o to, čo pijete. Dajte si záležať na kvalite vody, máte doma. Zlepšite ju, okrem vášho tela sa potešia aj domáce spotrebiče, ktoré s ňou prichádzajú do styku. Ako môžete zlepšiť kvalitu vody?
Nepodceňujte úpravu vody
Či už máte vlastnú studňu alebo vám z vodovodných batérii tečie mestská voda, o jej kvalitu by ste sa mali zaujímať. A nielen zaujímať, mali by ste ju aj zlepšiť. Existuje množstvo spôsobov, ktoré vám pomôžu skvalitniť najvzácnejšiu tekutinu. Filter na vodu, zmäkčovač vody, UV lampa do studne, ionizátory či reverzná osmóza. Dôležité je dať vašu vodu aj na rozbor, aby ste vedeli, či nie je príliš tvrdá, či nemá privysoké pH alebo či neobsahuje nebezpečné baktérie.
Máte príliš tvrdú vodu?
Voda je príliš tvrdá vtedy, keď má zvýšený obsah vápnika a horčíka. Vďaka týmto dvom zložkám sa vytvára povlak na práčke, v rýchlovarnej kanvici či v bojleri. No neškodí iba zariadeniam, ktoré prichádzajú s ňou prichádzajú do styku, škodí aj vám, vašej pokožke. Pretože príliš tvrdá voda vysušuje kožu a vtedy ste náchylnejší k rôznym kožným ochoreniam, ako je psoriáza či lupiny. V takomto prípade sa vám oplatí používať zmäkčovač vody, ktorý z vody odstráni časť horčíka a vápnika. Nie však úplne, pretože tieto minerály sú vo vode potrebné.
Používajte filtre na vodu
Uhlíkový filter dokáže vodu zbaviť drobných mechanických nečistôt – piesok, kamienky či íl. Okrem toho dokáže vďaka aktívnemu uhliu vo vode rozpustiť zlúčeniny, ktoré negatívne ovplyvňujú jej chuť a vôňu. Je však veľmi dôležité, aby ste tento filter pravidelne menili. Ak prekročíte jeho životnosť, prestane byť účinný a práve naopak, voda z neho začne vyplavovať nečistoty, ktoré zachytil. Ďalšou možnosťou sú osmotické filtre. Tie poznáme už viac ako 45 rokov a stávajú sa čoraz populárnejšie. Niet sa čomu čudovať, keď dokážu z vody odstrániť väčšinu neželaných nečistôt, baktérií a zlúčenín.
Výhody reverznej osmózy
Medzi ďalšie osvedčené a účinné prostriedky, ako zvýšiť kvalitu vody a odstrániť z nej neželané prvky, patrí reverzná osmóza. Tá vďaka svojim membránam dokáže zbaviť vodu aj chemických zlúčenín, baktérií a samozrejme aj mechanických nečistôt. Tento spôsob filtrovania vody patrí medzi najúčinnejšie a najobľúbenejšie, pretože nie je pri ňom používaná žiadna chémia. Aj preto, ak máte svoju vlastnú studňu, porozmýšľajte o reverznej osmóze. Navštívte Marlus.sk a zvýšte kvalitu svojej vody.