Dobré noviny
Nedovoľte, aby vás sychravé počasie odradilo od behu. Takto to zvládnete bez chorôb
Dobré noviny
Dobré noviny

Nedovoľte, aby vás sychravé počasie odradilo od behu. Takto to zvládnete bez chorôb

— Foto: Pixabay

S prvými chladnými dňami a nevyspytateľným jesenným počasím mnoho rekreačných bežcov odkladá svoje bežecké topánky do skrine a radšej zostáva sedieť doma v teple. Dôvod? Vyhnúť sa chorobe. Avšak práve vynechaním športu a vyhľadávaním tepla si môžete chorobu ľahko privodiť. Pomocou nasledujúcich rád vám ukážeme, ako si v jeseni naplno užijete šport i pevnú imunitu zároveň.

1. Primerane sa obliekajte

Prvotnou reakciou väčšiny z nás na chlad je to, že sa začneme stále viac a viac obliekať, aby nám bolo teplo. Na teplo sme si napokon zvykli tak, že stále v menšej miere dokážeme odolávať zime a už pri prvom kontakte so studeným vetrom či mrazom prechladneme. Obliekať by sme sa ale mali primerane, nie ako cibule. Tu sú dva dôvody, prečo:

  • Keď naše telo cíti chlad, je nútené vydať viac energie na to, aby sa ohrialo. Vďaka tomu náš organizmus spaľuje viac kalórií, čo určite ocenia tí bežci, ktorí nebehajú len kvôli kondícii, ale aj preto, aby schudli.
  • Keď sa budeme obliekať striedmejšie, budeme viac odolní voči chladu a vcelku drastickým prechodom z vykúrených miestností do mrazivej zimy vonku. Telo si týmto spôsobom vybuduje prirodzenú termoreguláciu a lepšie sa dokáže prispôsobiť teplotným výkyvom.

Pri prudkejšom pohybe sa tak už nebudete veľmi potiť a pociťovať potrebu ochladiť sa napríklad rozopnutím bundy. Práve toto sú totiž prípady, keď nás môže prefúknuť a koledujeme si o prechladnutie či rôzne nepríjemné zápaly.

Funkčné tričko, šatka na hlavu, dlhé elastické nohavice, ľahšia mikina z funkčného materiálu a nepremokavá vetrovka v prípade chladnejšieho či upršaného počasia úplne postačia.

2. Vychladnite a zostaňte v suchu

Po skončení behu či akejkoľvek inej športovej aktivity sa snažte trochu vychladnúť, a to napríklad niekoľkominútovou chôdzou. Keby ste sa totiž celí rozhorúčení hneď po behu „hodili“ do vane či sprchy, môžete si spôsobiť problémy so srdcom. Ak po krátkej prechádzke a vychladnutí nemáte možnosť osprchovať sa, urobte všetko preto, aby ste sa prezliekli do suchého oblečenia. Tak zabránite zbytočnému prechladnutiu.

3. Posilnite si imunitu efektívnejšie ako bežnými doplnkami

Budovať imunitu by sme si mali pravidelne, nie nárazovo, keď pocítime prvé príznaky choroby. Veľmi dobrou pomôckou na správne fungovanie imunitného systému je napríklad Optimun sprej od spoločnosti Monsea. Na rozdiel od bežných doplnkov určených na posilnenie imunity funguje oveľa rýchlejšie. Obsahuje totiž PRP proteíny, ktoré optimálne regulujú vlastné obranné reakcie organizmu podľa potreby a učia tak náš imunitný systém správne fungovať.

Štúdie ukazujú, že u športovcov dochádza po výkone k zníženiu hladiny bielych krviniek. Napríklad po trojhodinovom behu klesne hladina bielych krviniek tak, že sa do normy vráti až po 21 hodinách. Rovnako dochádza k zníženiu počtu NK buniek (natural killers bunky), ktoré sú dôležité zložky imunitného systému, pretože pomáhajú organizmu bojovať s infekciou.

Keďže po výkone je počet týchto buniek znížený, organizmus športovca je náchylnejší na vznik infekcie, a to najmä infekcie dýchacích ciest. Optimun stimuláciou imunitného systému zníži náchylnosť na infekciu najmä po výkone, pomáha skrátiť takzvaný recovery time, ako aj regenerovať svaly v prípade preťaženia.

4. Po športe si doprajte zaslúžený oddych

Je skvelé, ak si popri našom hektickom spôsobe života dokážeme nájsť čas aj na šport. Netreba však zabúdať na ďalšiu dôležitú súčasť nášho zdravého životného štýlu – odpočinok a relax. Veľké množstvo stresu, nedostatok spánku a neustály psychický tlak nám dokáže veľmi výrazným spôsobom oslabiť imunitu. Zapamätajte si preto užitočnú pomôcku pre vaše zdravie ukrytú za skratkou 4S – športová aktivita, zdravá strava, dostatok spánku, kopec smiechu.

5. Objímajte sa

A na záver jedna vskutku netradičná rada. Vedci z Carnegie Mellon University v Pittsburghu v spolupráci s vedcami z University of Virginia vyskúmali, že objatie nás chráni nielen pred pocitom osamelosti a úzkosti či pred chladom, ale aj pred chorobami, vrátane prechladnutia. Ich štúdiu zverejnil časopis Psychological Science a poukazuje na fakt, že aj obyčajným objímaním si môžeme posilniť náš imunitný systém. A keďže objatie nestojí nič, za pokus to určite stojí, čo poviete? Nabudúce tak pred behom niekoho poriadne vyobjímajte. :)

(PR)

Už ste čítali?