Dobré noviny
Renomovaní filmári sa postavili v Európskom parlamente za utečencov
TASR
TASR

Renomovaní filmári sa postavili v Európskom parlamente za utečencov

Umelci sa po spoločnej tlačovej konferencii stretli s predsedom EP Martinom Schulzom a prvým podpredsedom Európskej komisie Fransom Timmermansom.

Martin Schulz, archívne foto Foto: TASR/AP
 

Brusel 20. októbra (TASR) - Skutočným spojencom populizmu je mlčanie, vyhlásil dnes francúzsky oscarový režisér Michel Hazanavicius na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli v súvislosti s aktuálnou utečeneckou krízou.

Stalo sa tak na tlačovej konferencii iniciatívy For a Thousand Lives: Be Human (Za tisíc životov: Buďme ľudskí), ktorú početní renomovaní filmári založili vo Viedni po nedávnej tragédii desiatok utečencov v Rakúsku.

Hazanavicius zavítal spoločne s viacerými prominentnými kolegami vrátane herečiek Valerie Bruniovej Tedeschiovej a Hanny Schygullovej do EP, aby tam apeloval na zákonodarcov s cieľom dosiahnuť prijatie opatrení v problematike migrantov.

Umelci sa po spoločnej tlačovej konferencii stretli s predsedom EP Martinom Schulzom a prvým podpredsedom Európskej komisie Fransom Timmermansom.

K iniciatíve, pri zrode ktorej stáli belgická dokumentaristka Nathalie Borgersová a rakúska filmová producentka Ursula Wolschlagerová, sa medzičasom pripojilo viac ako 5500 nezriedka mimoriadne známych osobností európskej kinematografie. Jej signatármi sú napríklad predstaviteľ Jamesa Bonda Daniel Craig a jeho renomované kolegyne-herečky Juliette Binocheová, Isabelle Huppertová a Isabella Rosselliniová, ale aj slávni režiséri z celého kontinentu. Sú medzi nimi Jiří Menzel (ČR), Agnieszka Hollandová (Poľsko), Susanne Bierová (Dánsko), bratia Dardenneovci (Belgicko), Michael Haneke (Rakúsko), Aki Kaurismäki (Fínsko), Ken Loach a Mike Leigh (Veľká Británia), Cristian Mungiu (Rumunsko), držiteľ tohtoročného Oscara pre najlepší zahraničný film roka Pawel Pawlikowski (Poľsko), Bertrand Tavernier (Francúzsko) či Volker Schlöndorff (Nemecko).

Pravicoví populisti v Európe by chceli utečeneckú krízu zneužiť na svoje ciele a ochromiť celú politiku, upozornil pri tejto príležitosti Hazanavicius a dodal, že nejde iba o zvládnutie samotnej krízy, ale aj o prihlásenie sa k základným európskym hodnotám.

Na to nadviazal vo vyhlásení aj britský labouristický europoslanec Claude Moraes, ktorý zdôraznil, že Európska únia nie je iba ekonomickou úniou, ale aj úniou hodnôt. Súčasne varoval, že sa blíži zima a na trasách (migrantov) v únii zomrie nemálo ľudí.

Hazanavicius vyzval preto prezidentov, premiérov a európske inštitúcie, aby rezignovali na tzv. dublinský systém, ktorý označil za brzdu solidarity. Namiesto toho je podľa jeho slov potrebné lepšie prerozdeľovanie utečencov na starom kontinente.

Signatári výzvy zdôrazňujú, že EÚ musí ponúknuť legálne cesty ľuďom utekajúcim pred vojnou a terorom, ktorí hľadajú ochranu.

Európske krajiny musia byť podľa nich solidárne, zatiaľ čo Dublinský dohovor viedol k nebezpečným situáciám pre utečencov a nespravodlivému zaťaženiu hraničných krajín EÚ. Nestranné prerozdelenie utečencov medzi členské krajiny EÚ je prvý krok, ale systém musí brať do úvahy aj individuálne okolností každého zo žiadateľov o azyl, uvádzajú.

Európske krajiny musia vytvoriť životné podmienky pre utečencov, ktoré budú rešpektovať osobnú slobodu, fyzickú bezpečnosť bez obmedzení a ponúknu azylantom prístup k práci a vzdelávaniu, dodali.

Nemecká herečka poľského pôvodu Hanna Schygullová, ktorá po druhej svetovej vojne sama zažila s matkou útek do Bavorska, sa obrátila priamo na utečencov. "Mňa vtedy nazvali poľskou sviňou. Nedopusťme, aby sa Vás to týkalo," citovala tlačová agentúra APA slová herečky, ktorá pripustila, že sa síce v Nemecku vždy cíti trochu inak, avšak práve to jej umožnilo prekonať samú seba.

Valeria Bruniová Tedeschiová zdôraznila, že prijatie utečencov neznamená iba veľkorysosť, ale že ide aj o akt v našom vlastnom záujme. Súčasne poukázala na to, že aj utečenci nám môžu niečo dať.

Už ste čítali?