Dobré noviny
6 častých chýb, ktorými si oslabujeme imunitu
Dobré noviny
Dobré noviny

6 častých chýb, ktorými si oslabujeme imunitu

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

Za nádchu či chrípku si najmä v jeseni často môžeme sami svojimi nesprávnymi návykmi či životným štýlom.

Prechladnutie, nádcha či chrípka je jasným dôkazom toho, že naša imunita nefunguje správne. Veľakrát si pritom za to môžeme sami, a to najmä nesprávnymi návykmi či životným štýlom. Zmeňte to spolu s nami a užite si farby jesene naplno a v zdraví. Aké sú teda najčastejšie dôvody, ktoré oslabujú našu obranyschopnosť?

1. Málo spíme

Žijeme v dobe, keď sa na úkor všetkých ostatných povinností ukracujeme o plnohodnotný spánok. Nášmu organizmu denno-denne dávame poriadne zabrať, no nedoprajeme mu tak regeneráciu, ktorú potrebuje na to, aby bez problémov fungoval. Nesmieme sa potom čudovať, prečo sa nás choroby držia ako kliešť.

Nie nadarmo odborníci odporúčajú, aby sme si denne dopriali sedem až deväť hodín spánku. Počas noci si náš organizmus totiž nielen oddýchne, ale dostane aj priestor na boj s infekciami a baktériami. Nezabudnite však pred spánkom aspoň dve hodinky oddychovať, vyprázdniť si hlavu od starostí a žalúdok zaplniť len ľahko – určite nie mastným jedlom, alkoholom či kofeínom.

2. Nedodržiavame pitný režim

S príchodom chladnejších jesenných dní neraz zabúdame na pitný režim, ktorý sme v lete kvôli horúčavám poctivo dodržiavali. Aj týmto si však spôsobujeme väčšiu náchylnosť na choroby. Pitie dostatočného množstva čistej vody totiž priaznivo napomáha detoxikovať náš organizmus. Dospelý človek by mal denne vypiť aspoň dva litre tekutiny. Pitný režim si môžeme obohatiť aj bylinnými čajmi, ktoré majú často sami o sebe množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie.

3. Vyhýbame sa chladu

Ľudia sa už akosi prirodzene začali vyhýbať chladu. Samozrejme, je to opodstatnené, ale aj tu treba nájsť tú správnu mieru. Ak totiž budete neustále vyhľadávať len teplo a prekúrené miestnosti, už pri prvom kontakte s chladným počasím si koledujete o nachladnutie. Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako sa tomuto vyvarovať a zlepšiť svoj imunitný systém, je otužovanie. To má priaznivý vplyv na odbúravanie stresu a zvyšovanie odolnosti na zmeny počasia.

Otužilci sú tak oveľa odolnejší voči rôznym chorobám. S otužovaním však začnite opatrne. Odporúča sa začať so studenou sprchou po horúcom kúpeli, a to tak, že teplotu vody znížite na minimum, ktoré zvládnete, a vydržíte sa takto sprchovať aspoň dve minúty. Nezabúdajte ale na pravidelnosť. Telo si na studenú sprchu postupne zvykne a po čase vám nebude pripadať taká drastická. Ak si ale od nej dáte pauzu, potom akoby ste začínali opäť odznova.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. Foto: Pixabay

4. Nemáme dostatok pohybu

Sedavá práca, sedavý oddych. To je, žiaľ, najčastejší úkaz o našom uponáhľanom životnom štýle. Argumentom, prečo nešportovať, je pritom najčastejšie únava. Tú si však tým, že sa nehýbeme, spôsobujeme ešte viac. Veď aktívny pohyb patrí k základom zdravého životného štýlu a dobrá fyzická kondícia je predpokladom pre správne fungujúcu imunitu.

Nemusíte pritom hneď začať robiť vrcholový šport. Stačí, ak budete viac chodiť pešo, namiesto výťahu si zvolíte schody a počas víkendu sa vyberiete aspoň na dve vychádzky. Ak k tomu pridáte aktivitu v podobe plávania či behu, vaše zdravie sa vám určite odvďačí. Doprajte si preto denne aspoň 30 minút aktívneho pohybu.

5. Holdujeme sladkému

Aj vy si radi doprajete odmenu v podobe sladkosti či zákuska na dennej báze? Potom by ste mali myslieť na to, že práve sladké jedlá s vysokým obsahom cukrov a tukov môžu spôsobovať vašu chorľavosť. Totiž už 75 až 100 gramov cukru dokáže znížiť schopnosť bielych krviniek bojovať so škodlivými baktériami a infekciami. Chuť na sladké môžete zahnať napríklad ovocím, ako sú jablká, hrozno, citrusy či kiwi, ktoré slúžia ako antioxidanty. K tomu pridajte zeleninu a dôležité bielkoviny, ktoré do tela dostanete v podobe rýb, hydiny, vajec alebo strukovín.

6. Nepoznáme PRP proteíny

Silné imunostimulačné účinky má pre ľudský organizmus kolostrum - látka, ktorú obsahuje materské mlieko tesne po narodení dieťaťa. V kolostre sa nachádzajú okrem iných látok aj takzvané PRP proteíny, teda bielkoviny zodpovedné za tvorbu imunoglobulínov. Výnimočnosťou týchto proteínov pritom spočíva v tom, že pôsobia oveľa rýchlejšie ako iné molekuly stimulujúce aktivitu imunitného systému (ako echinacea, hliva ustricová, betaglukán, aloe vera, oligosacharidy, rôzne multivitamíny, megadávky vitamínu C či zinku).

PRP proteíny sa nachádzajú napríklad v spreji OPTIMUN od spoločnosti Monsea. Tento sprej obsahuje patentovaný komplex viac ako 80 druhov PRP proteínov, ktoré vysielajú signály k bunkám imunitného systému, aby vykonávali svoju funkciu správne a optimálne tým regulujú obranné reakcie organizmu podľa potreby.

(PR)

Už ste čítali?