Svetový deň cestovného ruchu pomáha aj zlepšovať kvalitu života
TASR
TASR

Svetový deň cestovného ruchu pomáha aj zlepšovať kvalitu života

Hlavným zmyslom Svetového dňa cestovného ruchu je poukázať na význam turistického ruchu pre medzinárodnú spoluprácu, posilňovanie svetového mieru, ochranu prírody a zlepšovanie kvality života.

Ilustračné foto. Na snímke turisti odpočívajú na vrchu Ostrva (1 980 metrov nad morom) nad Popradským plesom v Mengusovskej doline vo Vysokých Tatrách 29. augusta 2015. Foto: TASR/Oliver Ondráš
 

Bratislava/Madrid/New York 27. septembra (TASR) - Miliarda turistov, miliarda možností - tak znie v roku 2015 téma Svetového dňa cestovného ruchu, ktorý pripadá na 27. septembra. Hlavným zmyslom Svetového dňa cestovného ruchu, známeho aj pod názvom Svetový deň turizmu, je poukázať na význam turistického ruchu pre medzinárodnú spoluprácu, posilňovanie svetového mieru, ochranu prírody a zlepšovanie kvality života.

Na Slovensku sa organizátorsky na oslavách tohto dňa angažuje najmä Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR), vyššie územné celky, samosprávy a turistické združenia. SACR vyzdvihla, že najdôležitejším cieľom Svetovej organizácie cestovného ruchu (UNWTO) je rozvoj voľného medzinárodného pohybu osôb.

História sviatku pracovníkov cestovného ruchu nadobudla osobitný význam v roku 1979, keď delegáti Valného zhromaždenia Svetovej organizácie cestovného ruchu (The World Tourism Organization), na III. zasadnutí v Španielsku stanovili 27. september za Svetový deň cestovného ruchu. Dátum osláv delegáti vybrali preto, lebo v ten deň v roku 1970 boli prijaté stanovy UNWTO. Tá je od decembra 2003 špecializovanou agentúrou Organizácie Spojených národov (OSN) poverenou podporovať zodpovedný, trvalo udržateľný a pre všetkých ľudí dostupný cestovný ruch.

SACR na svojej webovej stránke spresnila, že 27. september bol za Svetový deň cestovného ruchu vybraný aj preto, lebo práve 27. septembra sa na severnej pologuli v ten deň končí hlavná turistická sezóna a tá sa zároveň na južnej pologuli začína.

Členom UNWTO, ktorá má sídlo v Madride, je 156 krajín, niekoľko pridružených štátov a okolo 400 ďalších organizácií či inštitúcií v súkromnom sektore, ďalej vzdelávacích zariadení či asociácií cestovného ruchu na miestnej úrovni. Slovensko je členom UNWTO od roku 1993.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…