Pápež vo Washingtone obedoval s 200 bezdomovcami a chudobnými ľuďmi
TASR
TASR

Pápež vo Washingtone obedoval s 200 bezdomovcami a chudobnými ľuďmi

Niektorí ľudia, ktorí sa s pápežom stretli v centre Katolíckej charity, vyjadrili nádej, že jeho slová prinútia Kongres, aby sa viac snažil vyhovieť potrebám chudobných.

Pápež František, archívne foto. Foto: TASR/AP
 

Washington 24. septembra (TASR) - Pápež František sa dnes vo Washingtone stretol na obede s 200 bezdomovcami a ľuďmi žijúcimi v chudobe. Povedal im, že pre bezdomovectvo nie je žiadne sociálne ani morálne odôvodnenie.

František po prejave v americkom Kongrese, v ktorom vyzval zákonodarcov na väčšiu pomoc sociálne najslabším ľuďom, navštívil centrum Katolícke charity. To poskytuje jedlo, zdravotnícke služby a pomoc pri hľadaní zamestnania.

"Nenájdeme žiadne sociálne ani morálne odôvodnenie, vôbec žiadne, na nedostatok ubytovania," povedal pápež pracovníkom charity, darcom a príjemcom v hlavnom meste najbohatšej krajiny sveta.

Podpora chudobných je stredobodom Františkovho pápežského úradu. Vyplynula z jeho času stráveného v slumoch a vývarovniach pre chudobných, keď bol cirkevným hodnostárom v Argentíne, ešte pred zvolením za pápeža v roku 2013, keď sa stal prvým najvyšším pontifikom z Latinskej Ameriky.

František je prvým pápežom, ktorý predniesol príhovor v americkom Kongrese. Zákonodarcom povedal, aby "mysleli na všetkých tých ľudí okolo nás, ktorí uviazli v kruhu chudoby. Aj oni potrebujú dodať nádej".

Niektorí ľudia, ktorí sa s pápežom stretli v centre Katolíckej charity, vyjadrili nádej, že jeho slová prinútia Kongres a ďalších volených predstaviteľov, aby sa viac snažili vyhovieť potrebám chudobných.

Organizácia Národná aliancia za odstránenie bezdomovectva uviedla v aprílovej správe pre roky 2013/14, že v Spojených štátoch spalo v jednu januárovú noc roka 2014 pod holým nebom, v núdzových útulkoch alebo dočasných ubytovniach 578.424 ľudí. Organizácia dodala, že hoci sa v tom období ekonomika už zotavovala z veľkej recesie, celkovo bezdomovectvo kleslo o 2,3 percenta.

Pápež v centre požehnal skupine ľudí jedlo - kuracie prsia terijaki a cestovinový šalát, potom sa zamiešal do davu. Podával si s ľuďmi ruku, zastavoval sa a pózoval pre fotografie. Jeho obdivovatelia skandovali v španielčine "Papa! Papa!"

Pápež spomenul biblický príbeh Ježišovho narodenia, ktorý sa začína tým, že jeho rodičia nemohli nájsť miesto v Betleheme, kde by zostali.

"Boží syn prišiel na tento svet ako bezdomovec," povedal František a dodal: "Boží syn vedel, aké to je začať život bez strechy nad hlavou."

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…