OSN vytvorila skupiny, ktoré chcú pomôcť riešiť konflikt v Sýrii
TASR
TASR

OSN vytvorila skupiny, ktoré chcú pomôcť riešiť konflikt v Sýrii

Konkrétne mená vymenoval generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Pred bojmi v Sýrii ušli do zahraničia asi štyri milióny osôb.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Foto: TASR/AP
 

Ženeva 22. septembra (TASR) - Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vymenoval šéfov štyroch pracovných skupín pre urovnanie konfliktu v Sýrii. S odvolaním sa na OSN o tom informovala agentúra Reuters, podľa ktorej to môže naznačovať krok smerom k rokovaniam o realizácii mierového plánu pre Sýriu uzavretého v Ženeve v roku 2012.

Pracovné skupiny vedú Jan Egeland, Nicolas Michel, Volker Perthes a Birgitta Holst Alaniová, spresnil úrad splnomocnenca OSN pre Sýriu Staffana de Misturu.

Jan Egeland, šéf Nórskej rady pre utečencov, bude viesť pracovnú skupinu na riešenie bezpečnostných otázok, zatiaľ čo bývalý diplomat OSN Nicolas Michel povedie tím pre politické a právne záležitosti.

Volker Perthes, riaditeľ Nemeckého inštitútu pre medzinárodné a bezpečnostné záležitosti, bol vymenovaný za šéfa pracovnej skupiny pre vojenské a bezpečnostné záležitosti, ktorá bude rokovať aj o opatreniach zameraných na boj s terorizmom. Švédska diplomatka Birgitta Holst Alaniová bude viesť skupinu odborníkov na služby pre verejnosť, rekonštrukciu a rozvoj.

De Mistura prišiel s myšlienkou vytvoriť takéto pracovné skupiny ešte v júli s tým, že by mohli vytvoriť rámec dokumentu vypracovaného samotnými Sýrčanmi a stanovujúceho modely vládnutia počas prechodného obdobia, stanoviť pravidlá vnútrosýrskeho dialógu, vypracovať návrh ústavy a dočasných justičných orgánov.

Dnešnému oznámeniu predchádzali dva mesiace rokovaní, do ktorých sa zapojili aj zástupcovia v Sýrii bojujúcich strán a desiatky ďalších subjektov zainteresovaných na ukončení sýrskej krízy.

Tá si podľa bilancie OSN vyžiadala už viac ako 250.000 obetí na životoch: pred bojmi v Sýrii ušli do zahraničia asi štyri milióny osôb a ďalších 7,6 milióna ľudí sa presídlilo v rámci krajiny.

Doterajšie diplomatické pokusy o ukončenie občianskej vojny v Sýrii - známe aj ako Ženeva-1 a Ženeva-2 podľa dejiska mierových rokovaní - neboli korunované úspechom.

Nové pracovné skupiny majú poskytnúť Sýrčanom platformu na riešenie závažných tém, uviedol de Mistura. Pripustil síce, že nejde o žiadnu novinku, ale upozornil, že doteraz diskusiám chýbal vnútrosýrsky aspekt. Uviedol, že účasť Sýrčanov na celom procese je najdôležitejšia, ale zdôraznil aj potrebu "robustnej medzinárodnej a regionálnej pomoci".

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…