Dobré noviny
Vietnam sa vzdá používania medvedej žlče v tradičnej medicíne
TASR
TASR

Vietnam sa vzdá používania medvedej žlče v tradičnej medicíne

Žlč sa extrahuje zo žlčníka ázijských čiernych medveďov a používa sa do protizápalovým balzamov i pri ochoreniach pečene a žlčníka.

Medveď čierny Foto: TASR/AP Photo
 

Hanoj 21. septembra (TASR) - Používanie medvedej žlče ako tradičnej zložky liečivých balzamov a preparátov sa vo Vietname po stáročiach skončí v roku 2020. Dohodli sa na tom zástupcovia skupín združujúcich tradičných liečiteľov a predstavitelia nadácie na ochranu zvierat.

Ako alternatíva k medvedej žlči sa bude používať 32 bylinných extraktov, čo je tiež súčasť dohody. Predseda združenia tradičných liečiteľov Tran Van Ban, ktorý je súčasne aj poslancom vietnamského parlamentu, dohodu uvítal ako "zásadný krok smerom k ukončeniu fungovania medvedích fariem (vo Vietname) a k vymáhateľnosti práva".

Medvediu žlč do svojich prípravkov používa už teraz málo vietnamských liečiteľov - podľa Tranových odhadov asi päť percent. "Do roku 2020 sme si dali záväzok, že vzdelávaním našich lekárov dosiahneme, aby to bola nula (percent)," uviedol.

Výkonná riaditeľka nadácie Animals Asia Jill Robinsonová ocenila prístup vietnamských liečiteľov, pričom uznala, že "nie je ľahké ísť proti tradícii". Dodala však, že "tradičná medicína bojuje za koncept uzdravenia bez ubližovania".

Žlč sa extrahuje zo žlčníka ázijských čiernych medveďov a používa sa do protizápalovým balzamov i pri ochoreniach pečene a žlčníka. Na rozdiel od ostatných prostriedkov ľudového liečiteľstva, ako je napr. prášok z rohu nosorožca, v prípade medvedej žlče je dokázaný jej terapeutický prínos.

Dopyt po žlči viedol k tomu, že ázijské medvede sa stali ohrozeným druhom. Vo Vietname ich v súčasnosti vo voľnej prírode žije asi 100, uviedla Robinsonová. Ďalších asi 1240 je na medvedích farmách, kde im žlč - zaživa - pravidelne extrahujú.

Vietnamskí liečitelia postupne nahrádzajú medvediu žlč inými liečivými zložkami alebo jej chemickou náhradou, a to aj na základe zákona, ktorý to od nich vyžaduje. V Číne je však obchodovanie s medveďou žlčou legálne, pričom ide o prosperujúce podnikanie. Jeden jej kilogram stojí 400 dolárov.

V roku 2005, po niekoľkoročnej kampani, Svetová organizácia na ochranu zvierat a vietnamské ministerstvo pôdohospodárstva podpísali dohodu o postupnom vyradení medvedích fariem z činnosti.

Už ste čítali?