Stúpenci prevratu zaútočili na dejisko rokovaní o ukončení krízy
TASR
TASR

Stúpenci prevratu zaútočili na dejisko rokovaní o ukončení krízy

Obsadili hotel. Násilne. Útočili na bývalých členov opozície, keď prichádzali do hotela. Jedného pred davom ochránili bezpečnostné sily, uviedol pre agentúru Reuters nemenovaný očitý svedok.

Ilustračné foto, Burkina Faso Foto: TASR/AP/Theo Renaut
 

Ouagadougou 20. septembra (TASR) - Podporovatelia vojenského prevratu v africkej Burkine Faso dnes v metropole Ouagadougou zaútočili na hotel, v ktorom sa mali konať rokovania o riešení súčasnej situácie v krajine a návrate zosadenej dočasnej vlády.

"Obsadili hotel. Násilne. Útočili na bývalých členov opozície, keď prichádzali do hotela. Jedného pred davom ochránili bezpečnostné sily," uviedol pre agentúru Reuters nemenovaný očitý svedok. Podľa neho viacerí účastníci protestu sú aktivistami strany Kongres pre demokraciu a pokrok (CDP), ktorú viedol exprezident Blaise Compaoré zosadený vlani po vlne ľudových protestov.

Beninský prezident Thomas Boni Yayi, ktorý bol sprostredkovateľom západoafrického spoločenstva ECOWAS na rokovaniach o riešení politickej krízy, v noci nadnes v Ouagadougou oznámil prielom v riešení krízy v Burkine Faso, kde necelý mesiac pred voľbami došlo k pokusu o vojenský prevrat.

Beninský prezident v noci nadnes informoval, že junta má v úmysle obnoviť dočasnú vládu, ktorú zosadila. Po rokovaniach s vodcom prevratu generálom Gilbertom Diendérém Boni Yayi vyhlásil, že "prechodný proces spustíme znova, na jeho čele budú civilné osoby vrátane Michela Kafanda".

Kafando, ktorý je bývalým veľvyslancom OSN, sa stal dočasným civilným vodcom Burkiny Faso po tom, ako jej dlhoročného prezidenta Blaisa Compaorého vlani v októbri zvrhlo všeľudové povstanie.

Kafandova dočasná vláda mala pripraviť na 11. októbra prezidentskými voľby, ale vojaci blízki Compaorému v stredu prevzali moc v krajine a uväznili jej dočasné vedenie.

Junta za lídra Burkiny Faso vo štvrtok dosadila generála elitnej prezidentskej gardy Gilberta Diendérého, ktorý je blízky exprezidentovi Compaorému. Vo vyhlásení pre miestnu televíziu súčasne oznámili uzavretie pozemných aj vzdušných hraníc a zákaz nočného vychádzania.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…